Na račune stiže i nacionalna naknada za dio umirovljenika, evo kada počinje isplata
Slijedi još jedna isplata nacionalne naknade za starije osobe. Isplata za studeni počinje u utorak, 17. prosinca. Naknadu će dobiti 17.719 korisnika, njih 331 više u odnosu na listopad, obavijestili su iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Naknada za osobe starije od 65 godina iznosi 150 eura, a jedan od glavnih uvjeta je da mjesečna primanja po članu obitelji ne prelaze 300 eura.
Nacionalnu naknadu za starije za studeni dobit će 17.719 građana starijih od 65 godina, objavio je Zavod za mirovinsko osiguranje. To je 331 korisnik više u odnosu na prošli mjesec. Među njima je oko 80 posto žena i oko 20 posto muškaraca. Isplata započinje za malo manje od tjedan dana, u utorak 17. prosinca.
Broj korisnika kontinuirano raste
Kada se usporedi početak i kraj godine, može se primijetiti kako se broj korisnika povećao za više nego dvostruko. U siječnju je bilo 7.278 korisnika, a u studenom 17.719. Naknada za starije osobe iznosi 150 eura, a ukupno je osigurano 2.645.275 eura iz Državnom proračuna.
Najveći broj korisnika nacionalne naknade nalazi se u Osječko-baranjskoj županiji, gdje ih je 1.737, dok ih je u Splitsko-dalmatinskoj nešto manje, 1.726. Spomenute županije su i prošlog mjeseca bile prve na listi, a narastao je i broj korisnika. U Gradu Zagrebu ih je 1.298, 42 korisnika više nego u listopadu. Očekivano, najmanje ih se nalazi u Ličko-senjskoj županiji jer je riječ o najrjeđe naseljenoj hrvatskoj županiji. Tamo ih je dvoje više nego prošli mjesec, ukupno 229 korisnika, prema zadnjim podacima HZMO-a.
Tko ima pravo na nacionalnu naknadu?
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem u Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava. Da bi osoba ostvarila i druge zakonom propisane uvjete, prvo, ne smije primati mirovinu. Nadalje, prihod ili prihod članova kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini mjesečno ne smije biti veći od 300 eura. Primjerice, ako suprug ima mirovinu do iznosa od 599 eura i to mu je jedini prihod, njegova supruga koja nema mirovinu, dobit će od države svakog mjeseca 150 eura, a više o tome smo pisali ovdje.
Također, osoba ne smije imati prava na zajamčenu minimalnu naknadu, a ne smije joj biti priznato i pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi. Posljednji uvjet je da osoba nema sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
– Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
Napominjemo da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, kažu iz HZMO-a.