Mirovinska reforma puštena u javno savjetovanje: Uključite se s komentarima
Izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju danas je predstavio ministar Marin Piletić, a sada su dostupne i u javnom savjetovanju. Građani se komentarima i prijedlozima mogu uključiti u savjetovanje. Već ima nekoliko komentara. Traže prelazak iz prijevremene u starosnu mirovinu nakon rada u mirovini. Građani pitaju i zašto će invalidske mirovine rasti tek 2026. godine, a ne odmah kada zakon stupi na snagu.

Ilustracija | Pexels
Ministar rada i mirovinskog sustava, Marin Piletić danas je predstavio izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, o čemu smo pisali ovdje. Mirovinska reforma odmah se našla i u javnom savjetovanju. Za to vrijeme građani se mogu uključiti svojim komentarima u donošenje ovih zakonskih izmjena koje se tiču i sadašnjih i budućih umirovljenika. Nacrt prijedloga izmjena ZOMO-a proći će dva čitanja u Saboru prije ljetne stanke, što znači da bi trebele zaživjeti već od srpnja.
Adekvatnost mirovina kao najveći izazov
Svim umirovljenicima stiže trajni dodatak na mirovinu. Vlada će iznos dodatka po godini staža odrediti u listopadu, a prva isplata bit će u prosincu. Ministar je danas rekao da će iznos svakako biti veći od pet eura po godini staža, kako se dosad špekuliralo u javnosti. Mijenja se i formula usklađivanja mirovina, dok će majke dobiti dodatnih 12 mjeseci staža po djetetu. Invalidske mirovine rast će deset posto, a one najniže tri posto. Umirovljenici će dobiti i mogućnost rada na puno radno vrijeme uz isplatu pola mirovine. Važna izmjena je i ukidanje penalizacije prijevremenih mirovina za one koji imaju 70 ili više godina.
Uz savjetovanje o Nacrtu prijedloga zakona o mirovinskom osiguranju, objavljeno je i savjetovanje o obrascu iskaza o procjeni učinaka ovih propisa. Povećanje razine adekvatnosti mirovina predstavlja jedan od najvećih izazova u hrvatskom mirovinskom sustavu, navodi Vlada u pojašnjenju zakonskih izmjena. Već u prvim minutama od puštanja Zakona u javno savjetovanje ostavljeno je nekoliko komentara.
Povećanje invalidskih mirovina tek 2026. godine
Roberto pita zašto će se za primjenu novih faktora za određivanje invalidske mirovine prema novom zakonu morati čekati siječanj i ožujak 2026. godine. Nije mu jasno zašto rast invalidskih mirovina za 10 posto neće biti proveden odmah po stupanju na snagu novog zakona.
– Predlažem da se odmah po stupanju novog zakona na snagu uzme u obzir novi faktor, odnosno u roku od tri mjeseca od stupanja novog zakona na snagu uz isplatu zaostataka. Na primjer, ako zakon stupi na snagu 01. srpnja 2025. da Zavod za mirovinsko po službenoj dužnosti najkasnije do 30. rujna 2025. odredi invalidsku mirovinu primjenom mirovinskoga faktora određenog prema novom zakonu, komentirao je Roberto.
Naime, novom ZOMO-om predlaže se povećanje mirovinskog faktora za izračun visine invalidske mirovine i to za invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti sa sadašnjih 0,8 na 0,9, a za invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti sa sadašnjih 1,0 na 1,1 od 1. siječnja 2026. Time će se osigurati uvjeti za dodatno povećanje invalidske mirovine za otprilike 10 %, a obuhvatili bi se svi sadašnji i budući korisnici mirovine. Zatečenim korisnicima Zavod bi po službenoj dužnosti, najkasnije do 31. ožujka 2026. ponovno odredio mirovinu s novim mirovinskim faktorom, piše u Nacrtu.
Radom omogućiti prelazak iz prijevremene u starosnu
Umirovljenike zanimaju i prava rada uz mirovinu.
– Uz rad umirovljenika na puno radno vrijeme uz isplatu 50 % mirovine treba zadržati mogućnost rada na pola radnog vremena uz isplatu 100 % mirovine, napisao je Darko, a ta će mogućnost svakako i dalje ostati i nakon ovih izmjena.
Tema rada u mirovini zanima i umirovljenicu Dubravku. Naime, nakon što umirovljenici steknu godinu dana staža radom u mirovini, mogu zatražiti novi izračun mirovine. Ako u tom periodu dodatnog rada steknu uvjete za starosnu mirovinu, kaže Dubravka, potrebno im je ponovnim izračunom omogućiti promjenu statusa iz prijevremene u starosnu mirovinu. Naime, umirovljenici sada moraju raditi dvije godine na pola radnog vremena da bi mogli zatražiti novi izračun mirovine s godinom dana staža. Pritom nije moguće prijeći iz prijevremene u starosnu mirovinu, o čemu smo pisali ovdje.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.