Mirovinsko će isplatiti još jednu naknadu: Provjerite uvjete za dobivanje ovog prava

Jasmina Grgurić Zanze
15. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Pravo na nacionalnu naknadu za starije imaju osobe starije od 65 godina. Jedan od uvjeta je da ne primaju mirovinu i da cenzus po članu kućanstva ne prelazi 309 eura. Ako, primjerice, suprug ima do 618 eura mirovine, a supruga nema primanja, ima pravo na 154,50 eura mjesečne pomoći. Isplatu će za ožujak primiti gotovo 18.500 korisnika, čiji broj neprestano raste.

Ruka drži eure

Novac | Foto: mirovina.hr

Danas je počela isplata jednokratnog novčanog primanja od 50 eura za svih 1,2 milijuna umirovljenika. Riječ je o državnim uskrsnicama koje će dobiti i korisnici nacionalne naknade za starije osobe. Njima stiže i redovna novčana pomoć za ožujak. Nacionalna naknada za starije bit će isplaćena u četvrtak, 17. travnja, obavijestio je danas HZMO.

Prihodi po članu kućanstva do 309 eura

Umirovljenicima stiže 50 eura za Uskrs | Pexels
Umirovljenici, stiže 50 eura uskrsnice: HZMO objavio datum isplate

Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 18.497 korisnika, za što je osigurano 2.844.113 eura iz državnog proračuna. Među korisnicima je čak 80 posto žena. Nacionalna naknada za starije iznosi 154,50 eura. Broj korisnika neprestano raste, nakon što su od siječnja prošle godine postavljeni povoljniji uvjeti za osobe starije od 65 godina koje ne primaju mirovinu.

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina, s prebivalištem u Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava. Uz to moraju biti ispunjeni i drugi uvjeti. Osoba ne smije biti zaposlena niti primati mirovinu. Prihod kućanstva u prethodnoj godini po članu mjesečno ne smije prelaziti dvostruku iznos naknade, odnosno 309,00 eura. To znači da ako, primjerice, suprug prima do 618 eura mirovine, a supruga nema prihode, ona može dobivati mjesečnu nacionalnu naknadu.

Zahtjev možete predati bilo kada

Uvjet je i da osoba ne prima socijalnu pomoć, odnosno zajamčenu minimalnu naknadu te da joj nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi. Ne smije imati ni sklopljen ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora. Ako bi nacionalna naknada za korisnika bila povoljnija od socijalne pomoći ili mirovine, može ‘zamijeniti’ ova prava.

– Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu, kažu iz HZMO-a.

Zahtjev za nacionalnu naknadu osoba starija od 65 godina može podnijeti bilo kada i to osobno u područnom uredu HZMO-a, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap