Mirovine vatrogasaca: Prima ih 405 osoba, a iznos se postepeno povećavao
Dan svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca obilježava se svake godine 4. svibnja. Upravo je i ovaj dan Međunarodni dan vatrogasaca. Upravo smo iz tog razloga odlučili pogledati koliko iznose mirovine vatrogasaca i kako su se kretale u posljednjih nekoliko godina. Ove mirovine su se postepeno povećavale pa je tako u veljači prosječan iznos bio 925 eura. Zanimljivo je i kako samo sedam vatrogasaca prima obiteljsku mirovinu, ali i kako samo devet žena prima ovu vrstu mirovine, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Vatrogasci su jučer održali prosvjed u Zagrebu. Tražili su donošenje određenih propisa za radnopravni položaj profesionalnih vatrogasaca, ujednačavanje plaća profesionalnih vatrogasaca zaposlenih u državnoj službi i onih zaposlenih na lokalnoj i županijskoj razini i da Vlada poveća minimalna sredstva za financiranje vatrogastva. Sve ovo je tempirano upravo sada jer je danas Međunarodni dan vatrogasaca. Mi vam otkrivamo koliko iznose njihove mirovine, ali i kako su se iznosi kretali u posljednjih nekoliko godina.
Vatrogasci i određivanje mirovine
Vatrogasci su jedna od skupina umirovljenih po posebnim propisima. Njima se mirovina određuje dijelom prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a dijelom prema Zakonu o vatrogastvu koji je stupio na snagu 1. siječnja 2020. godine.
Zakon o vatrogastvu propisuje i način određivanja visine mirovine. Sve polazi od vrijednosnih bodova koji se računaju na temelju odredbi ZOMO-a za najpovoljnijih 10 godina u razdoblju od 1998. godine do danas. Na temelju tih bodova, računaju se najpovoljniji bodovi, tako da se vrijednosni bodovi podijele s razdobljem u kojem su obračunati. Na temelju najpovoljnijih bodova i polaznog faktora utvrđuju se osobni bodovi, koji se, pak, uvećavaju za 45 posto, a zatim množe s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednošću mirovine na dan ostvarivanja prava.
Vatrogascima se mirovina umanjuje, ovisno o njenom iznosu. Zakonom je propisano da svota tako određene mirovine ne može biti niža od svote najmanje mirovine određene prema ZOMO-u. Propisano je proporcionalno smanjenje mirovina, i to za osam do 20 posto, ovisno o visini mirovine, i to razlika svote mirovine iznad 265,16 eura, odnosno u vrijeme donošenja Zakona 2.000,01 kn.
Najviše je korisnika starosne mirovine
U veljači je bilo 405 osoba koje primaju mirovinu prema Zakonu o vatrogastvu. Prosječan iznos njihove mirovine je 925,41 euro, dok im staž u prosjeku iznosi 44 godine i mjesec dana. Oni vatrogasci koji ostvaruju mirovinu bez međunarodnih ugovora, njih 403, dobili su iznos od 925,99 eura, a imaju 31 godinu i tri mjeseca staža, prema zadnje dostupnim podacima HZMO-a.
Najveći broj korisnika, njih 113 prosječno dobiva 865,04 eura za 44 godine i šest mjeseci staža. Ipak, najveći iznos mirovine koju prima sedam vatrogasaca je ona od 1.734,13 eura. Za usporedbu, najnižu mirovinu koja je za 100 eura manja od prosječne mirovine je za veljaču primila jedna osoba, a radi se o mirovini od 413,30 eura za 36 godina staža. Što se tiče spola, vatrogasnu mirovinu prima samo devet žena, dok su ostalih 396 korisnika muškarci. Muškarci tako u prosjeku dobivaju 926,94 eura za 44 godine i mjesec dana staža, žene za 43 godine i devet mjeseci staža dobivaju 865,07 eura.
Također, poznato je kako najviše vatrogasaca prima starosnu mirovinu, njih 398, a ona iznosi 926,95 eura, dok imaju 44 godine i mjesec dana staža. Samo sedam osoba prima obiteljsku mirovinu u iznosu od 837,33 eura s prosječnim stažom od 43 godine i devet mjeseci. Zanimljivo je kako i u ovoj skupini obiteljsku mirovinu prima najviše žena, njih šest udovica.
Broj korisnika i iznos mirovine se povećava
Gledano prema razdoblju od 2020. do 2024. godine broj korisnika vatrogasne mirovine se povećao, a povećali su se i iznosi mirovina. Tako je u siječnju ove godine bilo 399 korisnika vatrogasne mirovine koji su dobili iznos od 927,32 eura. Već je ovdje vidljiva razlika u odnosu na veljaču, iz koje su ujedno i posljednji statistički podaci HZMO-a.
U veljači prošle godine je ovu mirovinu primilo 333 osobe, dok se radilo o prosječnom iznosu od 740,46 eura. Kako je situacija izgledala u srpnju prošle godine, možete vidjeti ovdje. Godinu dana ranije, odnosno u veljači 2022. godine vatrogasnu mirovinu su primile 233 osobe, a radilo se o iznosu od 689,62 eura.
U 2021. godine je 91 korisnik dobivao vatrogasnu mirovinu prema Zakonu o vatrogastvu. Ipak, ovako mali broj korisnika ne čudi s obzirom na to da je godinu dana ranije zakon tek stupio na snagu. Iznos mirovine je tada bio 645,63 eura ili tadašnjih 4.869,97 kuna. Usporedimo ove brojke s današnjom situacijom, odnosno kao što smo već napisali, u veljači je bilo 405 osoba koje primaju vatrogasnu mirovinu, dok je prosječan iznos njihove mirovine bio 925,41 euro.