Mirovine su rasle 230 eura kroz zadnje desetljeće, ali udjelom u plaći su nikad manje

Jasmina Grgurić Zanze
22. kolovoza 2024.
Mirovine
A- A+

Prosječna mirovina za sve kategorije umirovljenika, bez međunarodnih ugovora, ovoga mjeseca iznosi 581 euro. U odnosu na 2013. godinu, prosječna mirovina rasla je za čak 230 eura, ali udjelom u plaći nikad nije bila manja. To znači da umirovljenici, u odnosu na radnike, žive lošije nego prije deset godina. Ipak, ta će se slika popraviti u rujnu, kada stiže isplata srpanjskog usklađivanja s rastom od oko 7,46 posto. Udio mirovine tako će se opet popeti na oko 47,5 posto.

euro

Euro | Foto: mirovina.hr

Da se mirovine ne mogu gledati isključivo kroz iznos, nego i njihovu realnu vrijednost u odnosu na rast troškova i plaća, potvrđuju i najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Prosječna mirovina isplaćena u kolovozu iznosi 581 eura za svih oko milijun korisnika, bez malenih isplata korisnicima koji mirovinska primanja ostvaruju prema međunarodnim ugovorima. U ovom prosjeku su i mirovine prema posebnim propisima, a takva prosječna mirovina čini oko 44 posto udjela u prosječnoj plaći, koja za lipanj iznosi 1.315 eura.

Nakon usklađivanja udio će se opet popeti na 47,5 posto

novac
Udio mirovine u plaći zadnjih deset godina smanjio se za 10 posto

U odnosu na 2013. godinu, mirovine su rasle za 230 eura, jer je prosjek tada iznosio 351 euro. Dakle, riječ je o rastu za čak 66 posto. Međutim, udjelom u prosječnoj plaći mirovine nisu bile nikad manje nego danas. Posljednje četiri godine, udio ove najveće kategorije prosjeka (jer su u njemu i povlaštene mirovine, op. a) u prosječnoj plaći vrtio se oko 44 posto. Te iste 2013. godine, kada su mirovine bile 66 posto manje, udio mirovine u prosječnoj plaći bio je 48 posto. Dakle, u odnosu na radnike umirovljenici su živjeli bolje nego danas. Pad udjela mirovine dogodio se zbog rasta plaća, a sve je posljednjih godina pratila i inflacija. Upravo je svrha usklađivanja mirovina da dvaput godišnje uhvate korak za rastom cijena i plaća.

Tako nam u rujnu stižu 7,46 posto veće mirovine, prema preliminarnom izračunu analitičara Željka Šempera, o čemu smo jučer prvi pisali ovdje. Premda se još uvijek čeka službena odluka Upravnog vijeća HZMO-a o srpanjskom usklađivanju, ovakva prosječna mirovina od 581 eura po ovoj bi stopi trebala rasti za oko 43 eura. Dakle, prosječna mirovina u ovoj najvećoj kategoriji rast će na oko 624 eura te će činiti udio u prosječnoj plaći od 47,5 posto.

Najniža mirovina na samo 27 posto udjela u plaći

Vađenje novca iz smeđeg novčanika u kojemu se nalaze i kartice
Rast plaća srušio udio mirovina: Najniža prosječna mirovina samo 27 posto prosječne plaće

Valja podsjetiti da većina umirovljenika, njih oko 60 posto, ima mirovine ispod mirovinskog prosjeka. Njima će usklađivanje donijeti manja povećanja u iznosima. Prosječna mirovina za svih oko 1,22 milijuna korisnika iznosi 516 eura.

Gledamo li samo umirovljene prema općim propisima, prosječna mirovina za njih oko 1,13 milijuna iznosi 472 eura. Bez međunarodnih ugovora, manje od milijun umirovljenika u Hrvatskoj živi s prosječnom mirovinom od 527 eura. Naravno, brojne kategorije ostvaruju znatno manja primanja. To su u prvom redu korisnici najniže mirovine, njih 268.489 s prosječnih 367 eura. Udio takve mirovine u prosječnoj plaći kreće se oko 27 posto. Iza takvih mirovina u prvom redu stoje male plaće pa su se određivale samo množenjem godina staža s aktualnom vrijednošću mirovine. Da su se računale i prema plaćama, u prosjeku bi bile još manje, oko 248 eura, o čemu smo više pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap