Mirovine nedostatne za život: Čak 74.000 umirovljenika prima ispod 70 eura
Stopa rizika od siromaštva među osobama starijima od 65 godina u Hrvatskoj prošle je godine iznosila 37 posto. Podaci HZMO-a pokazuju da oko 415.000 umirovljenika prima manje od 400 eura mirovine. Imamo i 74.000 umirovljenika koji primaju ispod 70 eura. Prosječna ukupna starosna mirovina iznosi oko 631 euro, što je tek 45 posto prosječne neto plaće. U uvjetima stalnog rasta cijena hrane i usluga, niske mirovine dodatno pogoršavaju ionako težak položaj starijih građana.

Umirovljenik, Ilustracija: Mirovina.hr/ChatGPT
Nije novost da veliki broj umirovljenika u Hrvatskoj živi u siromaštvu. Stopa rizika od siromaštva za osobe starije od 65 godina prošle godine iznosila je 37 posto. Najugroženije su starije osobe koje žive same. Kod njih je stopa siromaštva čak 61,4 posto. Na teške okolnosti u kojima žive brojni umirovljenici upozorila je i pučka pravobraniteljica u svom Izvješću za 2024. godinu, u kojem ističe da su veliki faktor siromaštva starijih osoba niske mirovine, o čemu smo pisali ovdje.
Velike razlike u mirovinama
Prema najnovijim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO), u veljači 2025. godine ukupno 415.716 umirovljenika primalo je mirovinu nižu od 400 eura. Riječ je o korisnicima koji su pravo na mirovinu ostvarili prema Zakonu o mirovinskom osiguranju. Pregled raspodjele iznosa mirovina pokazuje da je najveći broj korisnika koncentriran u rasponima između 270 i 400 eura mjesečno – njih ukupno oko 180 tisuća. U nižim kategorijama, odnosno među onima s mirovinama manjima od 270 eura, broj korisnika je nešto manji, ali i dalje značajan.
Tako, na primjer, 74.000 umirovljenika prima mirovinu do 70 eura, a u toj skupini prosječna mirovina iznosi samo 35 eura. Treba napomenuti da su ovdje velikom većinom korisnici i inozemnih mirovina, ali i pokoja obrtnička i poljoprivredna mirovina. U skupini s mirovinom od 70,01 do 140 eura imamo oko 46.000 umirovljenika s prosječnom mirovinom od 105 eura. Mnogo manju skupinu čine umirovljenici s izuzetno visokim mirovinama, za hrvatske prilike. U skupini s mirovinama većim od 1.500 eura nalazi se oko 11.000 umirovljenika, a kod njih prosječna mirovina iznosi 1.783 eura.
Inače, najniža starosna mirovina za 15 godina staža, što je minimalni uvjet, iznosi 13,99 eura po godini staža za najnižu mirovinu. Ukupno, to je 209 eura. Neke mirovine su niže, jer su zarađene samo za dio staža odrađenog u Hrvatskoj ili je pak riječ o obrtničkim i poljoprivrednim mirovinama.
Trećina umirovljenika živi s manje od 400 eura
Analiza pokazuje da više od trećine korisnika obuhvaćenih ovim podacima prima mirovinu manju od 400 eura. Ova činjenica dodatno ističe probleme s kojima se suočavaju umirovljenici u Hrvatskoj, osobito u uvjetima kontinuiranog rasta troškova života. Naime, prema posljednjim podacima o inflaciji, cijene su u ožujku u godinu dana porasle za 3,2 posto. Iako rast cijena usporava, to je slaba utjeha onima s najnižim primanjima, pogotovo ako uzmemo u obzir da je rast u pojedinim segmentima, poput hrane i pića ili usluga, znatno veći. Na primjer, cijene hrane porasle su u godinu dana za više od 4 posto, a usluge za oko 6 posto, o čemu smo opširnije pisali ovdje.
Prag rizika siromaštva za jednočlano kućanstvo je prihod od 7.407 eura godišnje, što znači da je u riziku od siromaštva svaka osoba koja živi sama s manje od 617 eura mjesečno, o čemu smo više pisali ovdje. Kao što vidimo iz statistike HZMO-a, mnogi umirovljenici su daleko čak i od te, granične brojke.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.