Mirovine nakon usklađivanja: Više od 73.000 umirovljenika dobilo 0,43 eura

Jasmina Grgurić Zanze
24. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Mirovine su siječanjskim usklađivanjem rasle za tri posto, ali rast u eurima nije svima jednak. Dok se nekima broji u centima, umirovljeni saborski zastupnici dobili su čak 66 eura više. Prosječna radnička mirovina rasla je za 14 eura, a provjerili smo i ostale kategorije nakon isplate ‘povišice’ u travnju.

Foto: mirovina.hr

Mirovine su od 1. siječnja usklađene za 3,03 posto. Usklađivanje je umirovljenicima isplaćeno tek ovoga mjeseca za ožujak s razlikom za siječanj i veljaču, o čemu smo pisali ovdje. Na prosječnu mirovinu povećanje iznosi oko 16 eura mjesečno. Provjerili smo koliko su porasle mirovine prema općim propisima na isplati u travnju, u odnosu na prethodni mjesec, ali i one po posebnim propisima.

Prosječna radnička mirovina veća za 14 eura

Ilustracija: Pexels
Mirovinska reforma stiže u srpnju: Ove tri izmjene umirovljenici će čekati do 2026.

Mirovinu prema općim propisima dobiva više od 1,13 milijuna umirovljenika. Ovoga mjeseca u prosjeku im je Zavod za mirovinsko osiguranje isplatio 522 eura, odnosno 14 eura više nego prošli mjesec. Starosna mirovina sada iznosi 560 eura, što je također za 14 eura više nego prije usklađivanja.

Prijevremena starosna mirovina nešto je niža zbog penalizacije, unatoč duljem radnom stažu te iznosi 532 eura, što je isto tako povećanje za 14 eura. Umirovljenicima starijima od 70 godina će penalizacija biti ukinuta, što će rezultirati rastom mirovina, o čemu smo pisali ovdje. Ipak, na ovu mjeru srpanjske mirovinske reforme morat će pričekati s primjenom sve do siječnja 2026. godine.

Najnižoj kategoriji u prosjeku samo 43 centa više

Najmanje su rasle invalidske i obiteljske mirovine. Invalidska mirovina po novom iznosi 413 eura, što je svega 12 eura više nego ranije. Obiteljska mirovina nakon usklađivanja popela se na 431 euro, odnosno 11 eura nego ranije u prosjeku. Najniže mirovine koje prima svaki četvrti umirovljenik iznose, bez isplata prema međunarodnim ugovorima, 408 eura u prosjeku. One su siječanjskim usklađivanjem s isplatom u travnju rasle za 12 eura.

Mirovine nedostatne za život: Čak 74.000 umirovljenika prima ispod 70 eura

Gledamo li mirovine prema kategorijama po iznosima, usklađivanje od 3,03 posto, logično, najmanje je donijelo onima s najmanjim primanjima. Mirovinu do 70 eura, o čemu smo pisali ovdje, prima više od 73.000 umirovljenika. U prosjeku dobivaju 35,90 eura, a prije usklađivanja su imali 35,47 eura, što je povećanje od samo 43 centa. Više od 44.500 korisnika živi od 70 do 140 eura mirovine s prosjekom od 103,95 eura. Zanimljivo, ovaj prosjek nakon usklađivanja nije rastao, nego baš suprotno. Naime, prije usklađivanja iznosio je 104,11 eura. Kao i u prethodnom slučaju, razlog su mjesečne fluktuacije korisnika, kao i prelazak iz jedne kategorije u drugu rastom iznosa mirovine.

Blaga povećanja vidljiva su što je razred primanja veći pa sve do onih najviših prikazanih mirovina. Nema ih puno pa tako više od 1.500 eura prima 12.456 umirovljenika. Prosjek im je veći od prikazane granice te iznosi čak 1.797 eura. Rast ni na taj iznos nije velik te iznosi oko 14 eura, također zbog mjesečnih promjena u strukturi korisnika.

Saborskim zastupnicima povećanje od 66 eura

sabor
Saborske mirovine: Doznajemo nasljeđuju li ih supružnici i djeca zastupnika

Kada je riječ o tri zasebne skupine mirovina prema posebnim propisima, vidljiva su konkretnija povećanja nakon usklađivanja, jer su i sami iznosi veći. Više od 72.000 je braniteljskih mirovina isključivo prema ZOHBDR-u. Prosječan iznos je 1.245 eura, što je 33 eura više u odnosu na prethodni mjesec.

Više od 16.000 umirovljenih vojnika i policajaca, isključivo prema posebnim propisima, ostvaruje 828 eura mirovine, odnosno 19 eura više nego prije. Tu su i pripadnici HVO-a s 693 eura, njih više od 7.400. Mirovine su im rasle također za oko 19 eura.

Među mirovinama prema općim propisima nalaze se i brojne mirovine ostvarene i prema posebnim propisima. Neke od njih dižu tako opći prosjek mirovina, poput nekadašnjih saborskih zastupnika te članova Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Tako na prosječnu mirovinu saborskog zastupnika od 2.185 eura usklađivanje donosi rast od 66 eura.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap