Mirovine će biti manje zbog jedne greške: Država je osiguranike gurala u kategoriju manje isplativosti
Premda su kategorije fondova uvedene još 2014. godine, tek 2019. su osiguranici automatski stavljani u isplativiju A kategoriju, umjesto u B s manjim prinosima. Šteta je napravljena te će u budućnosti većina zaposlenih imati manju mirovinu, jer će njihova privatna sredstva u drugom stupu mirovinske štednje biti manja zahvaljujući pogrešnoj odluci države. Iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava kažu da su građani imali dovoljno vremena sami izabrati fond, ali činjenica je da nisu bili dovoljno informirani.
Izmjenama Zakona o obveznim mirovinskim fondovima 2019. godine određeno je da novi osiguranici automatski ulaze u fondove A kategorije, osim ako sami ne odaberu drugačije. Time je država prikrila činjenicu kako je do tada novac iz plaće namijenjen uplati u drugi mirovinski stup automatski ulagan u fondove kategorije B, s manjim prinosima nego u A, piše Index.hr. Time su smanjene buduće mirovine. Više o A kategoriji mirovinskih fondova pisali smo ovdje.
Novi osiguranici razvrstani u A kategoriju tek 2019.
Po pet posto doprinosa iz bruto plaća ide za drugi mirovinski stup, odnosno u fondove koji se sastoje od A, B i C kategorije. Fondovi ulažu uplate građana kako bi ostvarili prinose, ali oni nisu isti u svim kategorijama. Dobit povećava imovinu svakog pojedinog člana. Ako netko, primjerice, ima 1.000 eura u fondu, a prinos u godinu dana je 5 posto, na kraju godine će imati 1.050 eura. Najmanji rizik ulaganja ima kategorija C, jer se taj novac ulaže skoro isključivo u državne obveznice, što je sigurno, ali nosi niske prinose. B kategorija je nešto nesigurnija, jer dio sredstava ulaže u dionice kompanija na burzi, što malo povećava kratkoročni rizik. A kategorija je najrizičnija na kratki rok jer više od C i B ulaže u dionice, što je dugoročno puno isplativije, jer se time ostvaruju veći prinosi. Više o B kategoriji mirovinskih fondova pisali smo ovdje.
Dakle, oni koji su bili u A kategoriji fondova, ostvarili su prosječno 12,56 postotnih bodova veće prinose, ovisno o fondu. Država je sve nove osiguranike, mlade koji su tek počeli raditi, stavljala automatski u B kategoriju s nižim prinosima, piše Index. U posljednjih deset godina, A kategorija je imala 108 posto prinosa, B kategorija samo 60, a C kategorija 38 posto. Mladima koji tek počinju uplaćivati u drugi mirovinski stup je puno isplativije biti od početka u A kategoriji nego u B, što se vidi na prosječnim prinosima fondova po kategorijama. Međutim, iako su fondovi podijeljeni na A, B i C još 2014. godine, novi osiguranici se razvrstavaju automatski u fondove A kategorije tek od 1. siječnja 2019. godine.
Većina građana nije se prebacila iz B u A kategoriju
To znači da su svi koji su automatski stavljeni u fond B, umjesto u A, financijski oštećeni. Posebno su puno izgubili ako ni nakon 1. siječnja 2019. nisu prešli iz B u A, a većina to nije učinila. Iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike kažu da je 2014. REGOS osiguranike, koji u roku od šest mjeseci nisu izabrali mirovinski fond, po službenoj dužnosti rasporedio u mirovinski fond kategorije B, umjereno konzervativnog profila rizičnosti.
– Iako je osiguranicima bilo ostavljeno dovoljno vremena za donošenje informirane odluke o izboru fonda, više od 98 posto osiguranika nije samostalno izabralo fond, odgovorili su za Index iz Piletićeva ministarstva.
Problem je zapravo u tome što građani nisu bili dovoljno informirani da trebaju donijeti takvu odluku. Država je uvela tri nove kategorije, a građane nije informirala o tome da bi trebali odlučiti o privatnim sredstvima na fondovima.
Mirovinska štednja manja zbog odluke države
Tek izmjenama Zakona o obveznim mirovinskim fondovima u sklopu mirovinske reforme iz 2019. godine, propisano je da će REGOS, u slučaju da osiguranik ne izabere fond u roku od mjesec dana od uspostave osiguranja, po službenoj dužnosti rasporediti osiguranika u fond kategorije A, budući da kategorija A nudi veće prinose uz duži investicijski horizont, što omogućava osiguranicima dovoljno vremena da umanje i nadoknade eventualne gubitke, potvrdili su iz Ministarstva.
Premda su kategorije fondova uvedene još 2014. godine, tek 2019. su osiguranici automatski stavljani u isplativiju A kategoriju, umjesto u B s manjim prinosima. Šteta je očigledno napravljena te će u budućnosti većina zaposlenih (98 posto, kako se navodi u odgovoru Ministarstva) imati manju mirovinu, jer će njihova privatna sredstva u drugom stupu mirovinske štednje biti manja zahvaljujući pogrešnoj odluci države, navodi Index.