Mirovinci su suvlasnici i najmlađe građevinske kompanije na Zagrebačkoj burzi
Nakon uspješnog izlaska na Zagrebačku burzu, među najvećim dioničarima ING-GRAD-a našli su se i domaći mirovinski fondovi. Tvrtka je zanimljiva ulagačima zbog specijalizacije za obnovu kulturne baštine, profitabilnosti i planova za širenje poslovanja kroz akvizicije.

Ilustrativna fotografija: Foto: Canva
Zbog iznosa imovine kojom upravljaju, od oko 24 milijarde eura, mirovinski fondovi već godinama imaju važnu ulogu na hrvatskom tržištu kapitala. Na Mirovina.hr već smo pisali o njihovim udjelima u Podravki i Končaru, a sada se u fokus javnosti našla još jedna domaća kompanija – građevinska tvrtka ING-GRAD.
Tvrtka je krajem veljače i početkom ožujka ove godine provela inicijalnu javnu ponudu dionica (IPO), tijekom koje je ponudila 1,32 milijuna dionica po cijeni od 46 eura. Zbog velikog interesa, korištena je mogućnost dodatne alokacije dionica, a ukupno je prikupljeno 60,7 milijuna eura. Mirovinski fondovi su u toj ponudi stekli oko 10 posto dionica te se sada njih šest nalazi među deset najvećih dioničara društva. Riječ je o pet obveznih fondova (AZ A, Erste Plavi A, PBZ CO A, Erste Plavi B i AZ B) te jednom dobrovoljnom fondu (AZ Profit).
Specijalizirani za obnovu kulturne baštine
ING-GRAD je specijaliziran je za obnovu objekata kulturne baštine, segment građevinske industrije koji je izuzetno zahtjevan, ali i vrlo profitabilan. Među brojnim referencama nalaze se obnova crkve sv. Marka, zgrade Hrvatskog sabora, pulske Arene, Nadbiskupskog dvora i Muzeja Mimara. Tvrtka također izvodi projekte u području energetike – poput vjetroelektrana i bioplinskih postrojenja – te gradi stambene i poslovne objekte, uključujući studentski dom u Dubrovniku, Trg pravde u Zagrebu i osnovnu školu u Ivanjoj Reci.
U 2024. godini ING-GRAD je ostvario prihode od 129,4 milijuna eura, što je porast od 33 posto u odnosu na prethodnu godinu. Dobit prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) iznosila je 21,9 milijuna eura, uz maržu od 16,9 posto, dok je neto dobit dosegla 16,7 milijuna eura, odnosno gotovo 13 posto ukupnih prihoda. Uz niske kapitalne potrebe i stabilne novčane tokove, uprava se obvezala isplaćivati između 33 i 67 posto dobiti kao dividendu, što je dodatno povećalo interes ulagača.
Prošle godine ugovorili radova u vrijednosti 316 milijuna eura
Krajem prošle godine vrijednost ugovorenih, a još neizvedenih radova iznosila je 316 milijuna eura, što ING-GRAD-u osigurava puni angažman kapaciteta u sljedeće dvije i pol godine. Jedan od strateških ciljeva izlaska na burzu bio je prikupljanje sredstava za širenje poslovanja u sektoru geotehnike. Tvrtka već ima 50 posto udjela u firmi ING-JET, a planira dodatne akvizicije manjih specijaliziranih poduzeća, čime bi postala tržišni lider u tom segmentu.
Cijena dionice stabilna je nakon izlaska na burzu. U javnoj ponudi iznosila je 46 eura, a trenutno se njome na Zagrebačkoj burzi trguje po cijeni od 47,60 eura, što ING-GRAD-u daje tržišnu kapitalizaciju od gotovo 190 milijuna eura.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.