Ministar Piletić za čekanje na rješenja o mirovini dijelom okrivio buduće korisnike
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter je početkom tjedna upozorila na problem čekanja rješenja o mirovini dulje od mjesec dana, iako je zakonski rok 60 dana. Ovo potvrđuje i više primjera iz prakse, a na sve se osvrnuo ministar rada i mirovinskog sustava, Marin Piletić. Kaže kako se ispričao svima koji su čekali, a kao razlog odugovlačenja s isplatom prve mirovine ministar je dijelom okrivio i korisnike mirovine koji ponekad ne označe jasno koju od ponuđenih mirovina uzimaju.
Krajem prošle i početkom ove godine pristiglo je više od 21.000 zahtjeva za mirovinu. Više od 15.000 ih je riješeno, ali tu HZMO ubraja i rješenja o isplati predujma, njih više od 5.000, tako da i dalje oko polovine novih umirovljenika čeka konačna rješenja o mirovini. Više smo pisali i ovdje. Sada se o problemu oglasio i ministar Piletić.
Pučka pravobraniteljica je povodom Međunarodnog dana starijih osoba objavila priopćenje u kojem se dotakla problema čekanja na rješenje o mirovini. Ovo se rješenje čeka nekada i mjesecima, na što su se požalili i brojni umirovljenici. U tom periodu budući korisnici mirovine jedva preživljavaju, a kako to izgleda u praksi nam je otkrio i naš čitatelj u ovom tekstu. Da se više ne bi događali slični slučajevi, na problem je pučka pravobraniteljica upozorila i HZMO. U priopćenju ih je tako ponovno pozvala na provedbu preporuke o dodatnim naporima za smanjenje dugotrajnosti postupanja, o čemu smo pisali i ovdje.
O problematici se izjasnio i ministar Marin Piletić. On je izrazio žaljenje i ispričao se svima koji čekaju dulje od 60 dana koliko iznosi zakonski rok. Dodao je i kako se, prema podacima koje je HZMO dostavio Ministarstvu, 80 posto zahtjeva za mirovinu riješi u tom zakonskom roku.
Za slučajeve odugovlačenja s isplatom prve mirovine ministar je dijelom okrivio i izostanak svih elemenata o budućem korisniku mirovine, koji ponekad jasno ne naznači koju od ponuđenih mirovina uzima, piše na stranici Vlade. Dodao je i kako HZMO za takve slučajeve odobrava akontaciju, odnosno predujam, koji u prosjeku odgovara 80-postotnom iznosu mirovine koju onda rješenjem dobiva korisnik. Ipak, zaboravio je napomenuti kako predujam ne dobivaju svi, a visina predujma određuje se ovisno o podacima o mirovinskom stažu i plaći koji su kompletirani u trenutku donošenja rješenja. Više smo pisali i ovdje.