Ministar Piletić o uštedama: ‘Nismo štedjeli na umirovljenicima, upravo je obrnuto’
Stranke Blok umirovljenici zajedno i Hoćemo pravedno traže ostavku ministra Marina Piletića. Ministar se pohvalio s proračunskim uštedama u svom resoru, ali sada mora objašnjavati zašto time nisu osigurane veće mirovine i ostala već ranije najavljena prava za umirovljenike. Da bi stvar bila gora, zapelo je i s isplatom inkluzivnog dodatka osobama s invaliditetom. Uz inkluzivni dodatak, trebali su dobiti i zaostatke za cijelu 2024. godinu, ali i oni, poput umirovljenika, moraju čekati realizaciju obećanih prava. Piletić se brani da se štedjelo nije, nego da su za korisnike mirovina osigurana dodatna sredstva, a štedio nije ni Milivoja Špiku.
Ostavku ili smjenu ministra rada i mirovinskog sustava, Marina Piletića zatražio je jučer Milivoj Špika ispred stranke Blok umirovljenici zajedno. Čelnik BUZ-a spočitava ministru najveće proračunske uštede upravo u njegovu resoru rada i mirovinskog sustava za čak 288 milijuna eura. Tim su se novcem, smatra, mogle povećati mirovine, o čemu smo pisali ovdje.
Jednako tako, zapelo je i s isplatom inkluzivnog dodatka pa su i osobe s invaliditetom ostale zakinute za svoja prava, o čemu smo ranije i pisali ovdje. Odmah nakon Špike sa zahtjevom za Piletićevom ostavkom oglasili su se iz još jedne umirovljeničke stranke, Hoćemo Pravedno na čelu s Dragicom Trumbetaš. Kao razlog navode isto, uštede na sredstvima za umirovljenike i osobe s invaliditetom. A o tim uštedama na N1 govorio je jučer ministar Marin Piletić.
‘Za umirovljenike smo osigurali dodatna sredstva’
– Proračun Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike čini gotovo trećinu ukupnog proračuna, ali dok se priča samo o uštedama, rashodi su na 154 milijuna eura. Dakle, ušteda nije 288 milijuna eura, nego puno manje. Ono što sam već javno komunicirao, nije riječ o uštedama ili smanjivanju prava u sustavu, nego isključivo, s obzirom na to da se bližimo kraju godine, da vidimo koje su stavke realizirane. Sve su umanjene, jer ne očekujemo njihovu realizaciju do kraja godine. Tu je cijeli niz prava, ne jedna pozicija ili jedno pravo. Uskladili smo plan i obuhvatili sve rashode za koje je Vlada dala zaduženja Ministarstvu, kao novi trošak u sedmom paketu mjera za sve skupine kojima se isplaćuje pomoć, rekao je Piletić za n1info.hr.
Podsjetio je da uskoro kreće isplata devetog paketa jednokratnih pomoći umirovljenicima, o čemu sve detalje možete doznati ovdje.
– Govori se da smo štedjeli na njima, ali zapravo je obrnuto, osigurali smo dodatna sredstva, jasno je poručio Piletić.
Zapelo na isplatama inkluzivnog dodatka sa zaostacima
Kada je riječ o inkluzivnom dodatku, kazao je da se treba utvrditi kojem stupnju pripadaju novi korisnici. Oni koji su ga primali, nastavljaju ga primati dok se ne dobije eventualno rješenje o promjeni statusa.
– Imamo više od 200.000 zahtjeva, većinom po službenoj dužnosti. Međutim, očekivali smo brže rješenje, odnosno, nalaze vještak. Zapelo je oko 80.000 zahtjeva zbog nedovoljno vještaka i nedovoljne kapacitete. Do kraja godine svi moraju dobiti rješenje. Svih 140.000 koji su primali doplatak za invalidninu ili osobnu njegu, zaostatke će dobiti s 1. siječnjem iduće godine, rekao je ministar, premda se to što navodi već trebalo dogoditi prema ranijim obećanjima Vlade.
O nezadovoljstvu koje su umirovljenici izrazili na prosvjedu 1. listopada kaže da ga je organizirala politička stranka BUZ, potpomognuta drugim političkim strankama pa se skup može okarakterizirati kao politički motiviran.
O Špiki: ‘Molio je da ga stavimo na listu HDZ-a’
– Oni su glasni ovih dana, kao što su bili i prije izbora, kad su molili da budu predstavnici na našim listama. Kad se to nije dogodilo, ovo ste dobili kao reakciju. Ne kao reakciju na siromaštvo ili neadekvatne mirovine, nego kao odgovor na nesuradnju. Gospodin Špika nam je gotovo svakodnevno upućivao pozive za koaliciju, a sad govori da se za umirovljenike ništa nije napravilo. Svi ti umirovljenici koji su došli, moraju to znati. Kao i da je gospodin Špika bio jedan od onih koji su 2015. rušili premijera Zorana Milanovića, kazao je Piletić. O ovome je govorio i prije nekoliko dana u Otvorenom, rekavši da ima poruke koje mu je Špika slao kao dokaz da je htio koaliciju.
Najniže mirovine koje iznose svega 394 eura, prima gotovo 270.000 umirovljenika. Ministar i sam shvaća da ih treba povećati.
– Naravno da ih treba povećavati. Štitimo socijalni standard, bez obzira na to što je inflacija usporila. I kroz reguliranu cijenu energenata i kroz jednokratne isplate. Međutim, rezultat tih mirovina je rezultat uplata tijekom radnog vremena, niskih plaća i male prosječne dobi mirovinskog staža. To je gorući problem i odražava se na sliku mirovinskog sustava. Zato je kontinuirani cilj Vlade povećanje plaća u javnom i državnom sektoru, što prati i privatni sektor, zaključio je ministar rada i mirovinskog sustava, Marin Piletić za n1info.hr .