Međunarodni stručnjaci otkrili kako ostvariti bolje mirovine, ali i bolji mirovinski sustav
Na međunarodnoj konferenciji Hanfe na temu ‘Budućnost mirovina: Put prema većim primanjima u starosti’ raspravljalo se o nekoliko važnih načina kako osigurati bolji mirovinski sustav i bolje mirovine. Da je ovo bitna tema pokazuje i činjenica da se više od 18,5 milijuna stanovnika Europske unije suočava s rizikom siromaštva. Taj problem bi se, po mišljenju stručnjaka, mogao riješiti povećanjem financijske pismenosti od što ranije dobi, zatim većom participacijom poslodavaca u kreiranju dobrovoljnih mirovinskih programa i osiguravanjem programa cjeloživotnog učenja starijim radnicima. Na konferenciji se raspravljalo i o važnosti privatne štednje.
Međunarodna konferencija Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga: ‘Budućnost mirovina: Put prema većim primanjima u starosti’ okupila je velik broj stručnjaka iz područja osiguranja i mirovinskih fondova, njih gotovo 200. Prezentacije su održali predsjednica Europskog nadzornog tijela za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje Petra Hielkema i voditelj Odjela za osiguranje i mirovinsko osiguranje u Upravi za financijske poslove i poduzetništvo OECD-a Pablo Antolin.
Povećat će se očekivani životni vijek u trenutku umirovljenja
Očekivani životni vijek će se u trenutku umirovljenja povećati i za muškarce i za žene, za oko godinu po desetljeću. Očekivanja su da će do 2070. muškarci u dobi od 65 godina živjeti u prosjeku još 23,5 godina, a žene 26,8 godina, izjavio je predsjednik Upravnog vijeća Hanfe, Ante Žigman. Dodao je i kako demografska kretanja i demografska starenja nepovoljno djeluje na mirovinske sustave širom Europe pa tako i Hrvatske.
Ako bi se udio zaposlenosti starijih osoba povećao za 10 postotnih bodova, to bi omogućilo da izdaci za mirovinski sustav na razini EU-a ostanu na istoj razini, dok bi se u Hrvatskoj dodatno smanjili, istaknuto je na konferenciji po pitanju rasterećenja javnih financija za rashode mirovinskog sustava.
Metode za smanjenje siromaštva
Jedna od glavnih govornica, predsjednica EIOPA-e Petra Hielkema dala je komentar na pitanje mirovinskog jaza te rizika od siromaštva u starijoj dobi. Napomenula je kako su u posebnoj opasnosti ženske osobe koje imaju i manje mirovine, o čemu smo pisali i ovdje.
– Danas se svaki peti stariji stanovnik EU, ili njih više od 18,5 milijuna, suočava s rizikom od siromaštva ili socijalne isključenosti. Zbog ranijih nejednakosti mirovine žena su gotovo za 30 posto niže od mirovina muškaraca, što ih stavlja u još veći rizik od siromaštva, pojasnila je Hielkema.
Kako bi se ovo spriječilo, potrebno je povećati financijsku pismenost od što ranije dobi, ali i sudjelovanje poslodavaca u stvaranju dobrovoljnih mirovinskih programa te osigurati programe cjeloživotnog učenja za starije radnike koji bi im dali nove vještine, nadodala je predsjednica EIOP-a.
Nakon tog se otvorila i nova tema, a to je pitanje kako dosegnuti bolje mirovine, o kojoj je pričao voditelj Odjela za osiguranje i mirovinsko osiguranje u Upravi za financijske poslove i poduzetništvo OCED-a, Pablo Antolin. On kaže kako postoji nekoliko važnih preduvjeta poput sustava diverzifikacije sustava s više mirovinskih stupova, uz snažan regulatorni okvir koji promovira najbolji interes članova. Istaknuo je i poticaje koji promiču što veće sudjelovanje i štednju od strane članova mirovinskih fondova te poticanje konkurencije među ponuditeljima.
Važna je i privatna mirovinska štednja
Da bi država trebala nastojati potaknuti građane na dodatnu štednju za starost kroz poticaje i porezne olakšice, izjavila je Seda Peksevim, osnivačica i direktorica tvrtke Pension Research&Consulting te pojasnila kako blockchain tehnologija i financijske aplikacije imaju vrlo pozitivan efekt. Za kraj je zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Hanfe, Tomislav Ridzak naglasio važnost privatne mirovinske štednje.
– Financijska industrija mora osigurati povoljne, prilagođene i kvalitetne financijske proizvode koji će zadovoljiti potrebe za dugoročnu štednju. Pod prilagođene mislim na one proizvode koji vode računa o preferenciji rizika, ali i primjerice dobi korisnika. Osim toga, to trebaju biti i proizvodi koji imaju dovoljno fleksibilnosti za eventualne ranije isplate u slučaju nepredviđenih životnih okolnosti ili potreba, rekao je Ridzak.