Macronova mirovinska reforma izazvala burne reakcije: U Francuskoj traju veliki prosvjedi, a policija bacala suzavce
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je posebnom procedurom pogurao kroz parlament novi zakon o mirovinskom sustavu. Naime, premijerka Elisabeth Borne je iskoristila ustavni postupak kako bi mirovinska reforma prošla u parlamentu bez glasanja. Ova vijest nije dobro prošla kod Francuza koji od samog početka ne odobravaju podizanje dobi za umirovljenje sa 62 na 64 godine.
Kao što smo već pisali ovdje, Macronova mirovinska reforma od samog početka nije naišla na odobravanje stanovništva. Tako su bili česti štrajkovi, prosvjedi i uključivanje policije, a sada je situacija samo dodatno kulminirala. U znak prosvjeda se u francuskom parlamentu pjevala i Marseljeza.
Štrajkovima nema kraja
Francuski sindikati ne odustaju od štrajkova, bez obzira na sukobe s policijom i sve češća uhićenja. Jednostavno ne žele prihvatiti umirovljenje sa 64 godina života, a novi potez predsjednika je bio samo dodatni šlag na tortu koji ih je još više razljutio. Prosvjednici su palili drvene palete, dok je policija bacala suzavce, a u Parizu su uhićene 73 osobe, navodi Index.
– Ujedinjeni sindikalni front nastavlja zahtijevati povlačenje reforme i poziva na još jedan dan štrajkova i prosvjeda u četvrtak, 23. ožujka, rekla je na konferenciji za medije Catherine Perret, dužnosnica sindikata CGT, a prenosi Dnevnik.hr.
Pokrenut je poseban ustavni postupak
Kao što smo već ovdje pisali, predsjednik Emmanuel Macron je još u siječnju predložio promjene u mirovinskom sustavu, odnosno predložio je pomicanje dobi za umirovljenje za dvije godine. Kao razlog je naveo spašavanje i održivost mirovinskog sustava. U subotu je Senat odobrio reformu sa 195 glasova, a idući korak je trebao biti glasanje u parlamentu, ali zbog straha od nedovoljnog broja glasova je pokrenut poseban ustavni postupkak Vlade.
Točnije, mirovinsku reformu je Vlada tako pogurala bez glasanja u parlamentu. Procedura po članku 49. točka 3. ustava omogućit će da se za dvije godine povisi granica za odlazak u mirovinu na 64 godine, prenosi Dnevnik.hr. Ipak, još nije sve gotovo jer prosvjedi traju, a oporbene stranke će vjerojatno tražiti glasanje o povjerenju vladi.