Korisnika nacionalne naknade za starije više od 17.000, evo kada počinje isplata

Jasmina Grgurić Zanze
14. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

Broj korisnika nacionalne naknade za starije premašio je 17.000, a isplata za rujan počinje 17. listopada, obavijestio je danas Zavod za mirovinsko osiguranje. Korisnika je dvostruko više nego početkom godine, zbog novih uvjeta. Naknada za osobe starije od 65 godina bez mirovine iznosi 150 eura, a uvjet je da mjesečni cenzus po članu obitelji ne prelazi 300 eura.

stariji par

Stariji par | Foto: Unsplash

Nacionalnu naknadu za starije osobe za rujan dobit će 17.060 građana starijih od 65 godina koji nisu ostvarili pravo na mirovinu. Među njima je čak 80 posto žena i 20 posto muškaraca. Isplata počinje u četvrtak, 17. listopada, objavio je danas Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.

Mjesečni cenzus po članu obitelji do 300 eura

Nacionalna naknada za starije iznosi 150 eura, a osim iznosa od ove godine primijenjeni su i uvjeti, zbog čega je sve više korisnika. Tako ih je prošli mjesec bilo 16.715 korisnika, odnosno 345 osoba manje. U odnosu na početak godine, broj korisnika povećao se više nego dvostruko. Naime, u siječnju je bilo 7.278 korisnika, a već u veljači prema novim uvjetima 9.803 korisnika. U kojim je županijama najviše, a u kojima najmanje korisnika, možete pogledati ovdje.

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina, s prebivalištem u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva. Uz to, korisnik ne smije primati mirovinu. Prihod po članu kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini mjesečno ne smije prelaziti dvostruki iznos naknade, odnosno 300 eura. To znači da ako, primjerice, supruga ne ostvaruje primanja u starosti, a suprug nema mirovinu veću od 600 eura, žena ima pravo na mjesečnu naknadu od 150 eura.

Nacionalna naknada umjesto mirovine i ‘socijale’

euro
Najniža mirovina 374 eura za čak 30 godina staža, prima je svaki četvrti umirovljenik

Isto tako, ne može se istovremeno primati nacionalna naknada za starije i socijalna pomoć, odnosno minimalna zajamčena naknada. Osoba ne smije imati ni priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi. Ne smije imati ni ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.

– Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu. Napominjemo da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, kažu iz HZMO-a.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap