Korisnika nacionalne naknade za starije sve više, evo kada kreće isplata u svibnju
Nacionalna naknada za starije osobe okuplja sve više korisnika. U odnosu na prošli mjesec, brojka je porasla za čak tisuću pa ih je trenutno 15.217. U odnosu na siječanj, korisnika je više nego dvostruko. Razlog leži u većem cenzusu za ostvarivanje ovog prava, a koji iznosi 300 eura po članu obitelji. Nacionalna naknada za starije iznosi 150 eura, a isplata za travanj počinje u petak, 17. svibnja.
Vlada je od ove godine povećala iznos nacionalne naknade za starije osobe, a udvostručila je i prihodovni cenzus za ostvarivanje ovog prava. Rezultat je sve više korisnika, osoba starijih od 65 godina koje nisu ostvarile pravo na mirovinu. Njih je čak tisuću više samo u odnosu na prošli mjesec pa će tako nacionalnu naknadu za travanj dobiti njih 15.217. Isplata počinje u petak, 17. svibnja, rekli su danas iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Od siječnja dvostruko više korisnika nacionalne naknade
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe prošlog je mjeseca imalo 14.220 korisnika. Kako smo već pisali ovdje, siječanjskom isplatom obuhvaćeno je 7.278 starijih od 65 godina pa je brojka od početka 2024. godine i više nego udvostručena.
Među korisnicima prednjače žene, njih 79 posto, dok je svega 21 posto muškaraca, što potvrđuje da su žene uglavnom te koje u starosti žive bez vlastitih prihoda. Izmjenama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe ona od 1. siječnja iznosi 150 eura.
Suprug ima do 600 eura, a vi ništa? Imate pravo na naknadu
Osim dobi od najmanje 65 godina, starija osoba mora imati najmanje deset godina prebivalište u Hrvatskoj. Uz ova dva uvjeta, starija osoba ne smije primati mirovinu ni biti u radnom odnosu. Međutim, ako joj je nacionalna naknada za starije povoljnija od mirovine, može se odreći jednog prava u korist drugog. Isto pravilo vrijedi i ako prima zajamčenu minimalnu naknadu.
Treba zadovoljiti i cenzus pa tako prihod ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne smije prelaziti dvostruki iznos nacionalne naknade, odnosno 300 eura. To znači da ako, primjerice, suprug ima mirovinu do 600 eura, a supruga nema prihod, ona ostvaruje pravo na nacionalnu naknadu. Naime, na dva člana kućanstva toliki prihod po osobi ne prelazi 300 eura.
Zamjena mirovine i socijalne pomoći za naknadu
Uvjet je i da osoba nema priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi. Također, ne smije imati sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja. Iznimka je u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
– Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka ovog prava. Zahtjev za nacionalnu naknadu može se podnijeti bilo kada i to osobno u područnom uredu HZMO-a prema mjestu prebivališta, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, priopćili su danas iz Zavoda za mirovinsko osiguranje.