Jasna A. Petrović o malim mirovinama: ‘Stopa siromaštva starijih od 65 sada će preskočiti 40 posto’

Jasmina Grgurić Zanze
19. rujna 2024.
Mirovine
A- A+

O malim mirovinama i sve većem siromaštvu starijih građana progovara SUH-ova predsjednica Jasna A. Petrović. Stopa siromaštva među starijima od 65 godina sada će, kaže, i službeno prijeći 40 posto. Na najvećem udaru su samci i udovice. Premda mirovine rastu usklađivanjem, one realno nikada nisu bile manje, što se vidi i iz nikad nižeg udjela u prosječnoj plaći. Kada je riječ o trendu rada u mirovini, brojke rastu, ali Petrović upozorava kako naši umirovljenici rade za golo preživljavanje, dok oni strani rade za krstarenje.

Jasna A. Petrović
foto: Tea Ovničević|mirovina.hr

Zna li Vlada da je stopa siromaštva starijih od 65 godina još lani bila 34,8 posto, žena 38,8 posto, a starih u samačkim domaćinstvima čak 60 posto? A sada će službeno preskočiti 40 posto. Glad, siromaštvo, poniženost, to je život najvećeg dijela umirovljenika, rekla je Jasna A. Petrović u razgovoru za Radnička prava.org.

Drugi rade za krstarenje, a mi za preživljavanje

Radnik | Ilustracija: Pexels
Broj umirovljenika koji rade dosegao rekord u sezoni: Samo u trgovini je 5.500 zaposlenih

Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske podsjeća da su mirovine srpanjskim usklađivanjem rasle 7,46 posto, dok su političari sami sebi u srpnju podigli plaće do 70 posto. Europska komisija je Vladu, dodaje, višestruko upozorila da moraju podići mirovine, jer su neadekvatne, ali oni su to shvatili osobno pa su prihode povećali sebi samima. Petrović ističe da osim što mirovine ne rastu, izuzev zakonskim usklađivanjem, umirovljenici čekaju ispunjavanje obećanja iz 2023. godine. Među njima je trajni dodatak na mirovinu, nova formula usklađivanja i dodatni staž za majke od godinu dana po djetetu.

SUH-ova čelnica osvrće se i na rad umirovljenika. U zemljama Europske unije radi oko 25 posto svih umirovljenika. U nekim zemljama, poput skandinavskih, i više od 40 posto umirovljenika rade i u mirovini. Njihovi motivi, kaže Petrović, nisu s ciljem preživljavanja, pribavljanja sredstava za hranu i režije te lijekove, već poglavito za povećanje kvalitete života, putovanja kruzerima i otkrivanju egzotičnih krajeva. U Hrvatskoj je zaposleno oko 32.000 umirovljenika na pola radnog vremena, o čemu smo pisali ovdje. Tako je onih koji rade u mirovini svega 2,6 posto te je Hrvatska time među zemljama s najmanjim udjelom zaposlenih umirovljenika.

Oko 60 posto mirovine odlazi na hranu, režije, lijekove…

– U stvarnosti imamo i nekoliko tisuća umirovljenih koji rade puno radno vrijeme i dobivaju pola mirovine (vojni, policijski umirovljenici itd.), a oni se bune što im se oduzima pola zarađene mirovine, dok takozvani obični umirovljenici traže pravo rada u punom radnom vremenu, kako bi bili konkurentniji na tržištu.Poslodavci, pak, sve su skloniji zapošljavanju umirovljenika zbog nedostatka radne snage, no najveći broj umirovljenika radi na crno, čuvaju djecu, njeguju nepokretne starce, čiste po kućama i stubištima, održavaju domaćinstva, kaže Jasna A. Petrović.

Kaže i kako mnogi na crno iznajmljuju sobe, stanove, vikendice i apartmane. Za vjerovati je pak, dodaje, da će rad umirovljenika i dalje rasti, iako je sada riječ o vrlo niskom udjelu legalno zaposlenih umirovljenika.

Mirovine nikad veće, ali njihov udio u plaći jedan je od najnižih u zadnjih 11 godina

– Mirovine u Hrvatskoj su upola nižeg udjela u prosječnoj plaći nego što su bile 1989. godine, a njihova relativna vrijednost i dalje pada. Pogotovo to će biti vidljivo kad se podignu i plaće svih lokalnih dužnosnika, a mirovine ostave na razini siromaštva. Spektakularno je kako Vlada voli naglašavati kako mirovine rastu, pa posebno naglašavaju usklađivanje mirovina prema zakonu kao stvarno povećanje mirovina, a što nikako nije točno. Da, sada su mirovine usklađene za nešto više od 7 posto, iako to u prosječnoj mirovini iznosi 35-40 eura više, dok više od 60 posto umirovljenika ima mirovine niže od prosječnih. Cijene bezglavo skaču, a do 60 posto mirovine odlazi na hranu, režije i lijekove. Teško je tako preživjeti. A većina šuti, zaključuje Jasna A. Petrović za Radnička prava.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap