Izvješće o godišnjem radu Vlade: Niz hvale, neobična računica mirovina, a o 13. mirovini ni glasa

Ana Kanazir
25. listopada 2023.
Mirovine
A- A+

Predsjednik Vlade Andrej Plenković održao govor koji je izazvao burnu reakciju oporbe. Naime, on je na sjednici Sabora predstavio godišnje izvješće o radu svoje Vlade, ali i o stanju države i nacije, a govorom nisu bili zadovoljni baš svi. Uz spominjanje raznih ostvarenja, riječi je bilo i o mirovinama. Tako se pohvalio paketima mjera koji su doneseni, a rekao je kako prosječna sveukupna mirovina iznosi 548 eura, dok je stvarna brojka znatno niža. Jednako tako je i iznio drugačiji udio mirovina u plaći od onog koji je naveden u statistici. Ipak, kako su nam ranije objasnili stručnjaci, u pozadini je zapravo nešto drugačiji izračun.

Fotomontaža Andreja Plenkovića u Saboru

Andrej Plenković | Screenshot/Mirovina.hr

Sjednica Hrvatskog sabora koja se održala jučer bila je jedna od najneobičnijih do sada. Naime, premijer Plenković je iznosio ostvarenja koja je Vlada postigla u godinu dana, dok je oporba nezadovoljno lupala. U svojem izvještavanju je, naravno, spomenuo i što se sve napravilo za umirovljenike, a iznio je i neke računice koje samo on shvaća.

Paketi mjera za umirovljenike

Premijer Andrej Plenković je predstavio Godišnje izvješće o radu Vlade, ali i izvijestio o stanju države i nacije u četvrtoj godini svojeg drugog mandata. Iako je Plenković pričao o raznim stvarima koje je njegova Vlada postigla i hvalio se postignućima, njegove riječi se i nisu toliko čule jer je oporba glasno lupala po klupama zbog toga što im nisu bile dozvoljene sve stanke i govori zastupnika koje su tražili.

Ipak, ono što nas više zanima je o čemu je točno premijer sve pričao, točnije kako je, prema njemu, izgledao pregled mirovina i mirovinskog sustava. Tako je odmah na početku rekao kako su iznijeli pakete mjera pomoći građanima i gospodarstvu. Jedan od paketa je i jednokratna pomoć koja se dodjeljuje umirovljenicima u iznosu od 60 do 160 eura. Također, rekao je i da su osigurali rekordan rast plaća, mirovina, socijalnih naknada i ulaganja diljem Hrvatske. Što se tiče rasta mirovina, do ovog segmenta je došlo zbog redovitog usklađivanja mirovina koje se događa dva puta godišnje, a za koje nije zaslužan sam premijer niti Vlada. Više o iznosima mirovina nakon zadnjeg usklađivanja smo pisali ovdje.

Doznali smo kako je udio mirovina u plaći narastao na 47,7 posto

Drugačije viđenje situacije

Dalje se pohvalio kako se posebno skrbi o umirovljenicima pa je rekao kako su prosječnu sveukupnu mirovinu podigli za 53 posto, odnosno kako ona sada iznosi 548 eura. Ovo bi bilo odlično kada bi bilo istinito, ali prosječna svota svih mirovina u rujnu je iznosila 449,27 eura s međunarodnim ugovorima, odnosno 507,63 eura bez međunarodnih ugovora, prema statističkim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za rujan.

Premijer je rekao i kako je sveukupna mirovina dosegla 47,1 posto prosječne plaće. Udio prosječne mirovine u odnosu na prosječnu plaću u mjesecu rujnu je iznosio 43,65 posto bez međunarodnih ugovora, prema podacima HZMO-a. Kako se dolazi do ovog postotka sveukupne mirovine u plaći nam je objasnio i saborski zastupnik Silvano Hrelja u ovom tekstu.

– Prosjek svih koji primaju mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju, dakle unutra su i saborski zastupnici, njih čak 500, akademici, njih 50-ak, ali i Domovinska vojska, ali i NOB, ali i pomorci, ali i azbestaši…, jer je baza za njihove mirovine ZOMO, a ne posebni propisi.

Točnije, termin ‘sveukupna prosječna hrvatska mirovina’ uključuje prosječnu mirovinu, koja je, 43,65 posto prosječne plaće, ali i mirovine prema Zakonu o hrvatskim braniteljima (ZOHBDR), Zakonu o djelatnim vojnim osobama (DVO) i po posebnom ugovoru između Hrvatske i BiH (HVO). No, u tome nema mirovina s međunarodnim ugovorima, objasnio nam je Hrelja.

Ovakav način izračuna nije legao ni stručnjaku za mirovinski sustav Željku Šemperu koji nam je u ovdje rekao kako se radi o zbrajanju kruška i jabuka da bi se došlo do prosječne mirovine.

– Vjerovali ili ne, predsjednik Milanović je u pravu, a premijer Plenković ne da zbraja jabuke i jabuke, već zbraja jabuke (radničke mirovine) plus kruške (‘povlaštene’ mirovine) plus šljive (braniteljske mirovine), rekao nam je Šemper.

Zbrajanje centi koji se nalaze na novčanica eura
Jednokratni dodatak ili 13. mirovina? Objavljen pregled prakse, neke europske države isplaćuju i više od 13 mirovina

Uložilo se 380 milijuna eura u mirovinski sustav

Plenković je napomenuo i kako su se povećali iznosi za Nacionalne naknade za starije i kako su omogućili korištenje osobne mirovine uz obiteljsku. Naravno, spomenuo je i potpisivanje ugovora i skoru izgradnju 18 centara za starije osobe, o čemu smo pisali ovdje. Otkrio je i koliko se zapravo uložilo u mirovinski sustav.

– Dosad smo imali šest intervencija u iznosu od 380 milijuna eura u mirovinski sustav i isplatili smo jednokratna novčana primanja u korist 700.000 hrvatskih umirovljenika, napomenuo je premijer.

Dodao je i kako će se novim izmjenama Zakona o hrvatskim braniteljima prvi puta u 20 godina povećati invalidnine hrvatskih ratnih vojnih invalida i zaokružiti proces proširenja opsega prava za mirovine ratnih vojnih invalida Hrvatskoga vijeća obrane. Spomenuo je i kako je ispravljena nepravda prema 62 tisuće hrvatskih branitelja i njihovih obitelji kojima su za 10 posto bile smanjene mirovine ostvarene po posebnim propisima, ali nije spomenuo kako je isplata istih kasnila, o čemu smo pisali u ovom tekstu.

Zanimljivo i kako se premijer nije u govoru dotaknu 13. mirovine, o kojoj se također puno pričalo, a trenutno se ne znaju sami detalji vezani uz njezinu isplatu. Mnogi umirovljenici ovu mirovinu jedva čekaju, dok su drugi zbunjeni oko njezinog ostvarivanja, ali i smatraju da bi puno bolja opcija bila povećanje iznosa mirovina.

Copy link
Powered by Social Snap