HZMO zatrpan zahtjevima za obiteljske mirovine: U svega tri mjeseca dobili ih više od 123.000

Milan Dalmacija
8. travnja 2023.
Mirovine
A- A+

Otkako je Zakonom o mirovinskom osiguranju omogućena i isplata dijela obiteljske mirovine uz vlastitu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje zatrpan je zahtjevima. U svega tri mjeseca su primili ukupno 160.735 zahtjeva za isplatu svih vrsta mirovine. Na obiteljsku se odnose 22.672 zahtjeva, a na dio obiteljske čak 100.833 zahtjeva. Iz Mirovinskog dodaju kako je u obradi trenutno ukupno 82.207 zahtjeva za cijelom ili dijelom obiteljske mirovine, a da je 6.607 zahtjeva odbijeno. Dio od 27 posto obiteljske mirovine uz vlastitu prima 31.881 osoba.

obitelj

Foto: Unsplash

Izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, od 1. siječnja obiteljske mirovine povećane su za 10 posto, a uveden je i novi model po kojem udovice i udovci uz vlastitu mirovinu mogu primati i 27 posto obiteljske.

Stvorilo je to ogromne redove na šalterima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. U prvih nekoliko tjedana vladala je prava gužva i zbog podnošenja dokumentacije, a umirovljenici su imali mnoštvo pitanja i ponajviše problema s obrascima zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine, o čemu više možete čitati ovdje.

No, i tri mjeseca kasnije, u ispostave HZMO-a diljem zemlje i dalje stiže velik broj zahtjeva za isplatom mirovina. Stoga smo odlučili razlučiti koliko ih je vezano uz novi model obiteljske mirovine, a koliko uz redovan odlazak u mirovinu. Iz HZMO-a su nam poručili da su od 1. siječnja do 31. ožujka, dakle u prva tri mjeseca primjene novog modela, zaprimili ukupno 160.735 zahtjeva za ostvarivanjem prava na sve vrste mirovina.

Više od 123.000 zahtjeva

Zahtjevi za obiteljsku mirovinu: HZMO objasnio kad je potrebno imati dva obrasca, a kada dati još dokumenata

Od tog broja, 22.672 zahtjeva su podnesena za obiteljsku mirovinu u cijelosti, a njih 100.833 za isplatu dijela obiteljske mirovine. Iz HZMO-a su primijetili i porast zahtjeva za starosnom i prijevremenom starosnom mirovinom. Starosnu su mirovinu u prva tri mjeseca ove godine tako zatražile 22.593 osobe, dok je u istom razdoblju lani HZMO zaprimio 20.434 zahtjeva. Slično je i s prijevremenim mirovinama, za koje su od Nove godine do 31. ožujka zaprimili 4.774 zahtjeva, dok su lani u istom razdoblju zabilježili 4.871 zahtjev.

No, vratimo se na obiteljske mirovine. Dosad je pravo na dio obiteljske mirovine ostvarila 31.881 osoba, kojoj je ukupno isplaćeno 3.438.026,24 eura. No, treba znati i da je HZMO odbio 1.197 zahtjeva za obiteljsku mirovinu i 5.410 zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine te još 2.440 zahtjeva za starosnu i 528 za prijevremenu mirovinu.

– Najčešći razlog negativnih rješenja je taj što je iznos obiteljske mirovine koju korisnik koristi povoljniji od zbroja osobne mirovine i dijela obiteljske mirovine u iznosu od 27 posto; potom da udovica/udovac nema navršenih 65 godina života, što je jedan od uvjeta za ostvarenje prava na isplatu dijela obiteljske mirovine i treći najčešći razlog je taj što osobna mirovina udovice/udovca iznosi više od 80 aktualnih vrijednosti mirovine, odnosno 868,80 eura (6.545,97 kuna), objasnili su iz HZMO-a.

Strpljeni-spašeni

Oni koji dosad nisu dobili dio ili cijelu obiteljsku mirovinu ne trebaju očajavati. Naime, trenutno je u obradi 14.938 zahtjeva za obiteljsku mirovinu i 67.269 zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine. Vrijedi naglasiti kako je Zakonom propisano da se obiteljska mirovina po novom modelu može isplatiti i do šest mjeseci unatrag od dana predaje zahtjeva, ali najranije od dana ispunjenja uvjeta za isplatu dijela obiteljske mirovine.

Kratko i jasno: Evo tko sve ima pravo na isplatu obiteljskih mirovina i pod kojim uvjetima, objašnjeni i obrasci

– Iznimno od navedenog, korisniku osobne mirovine koji zahtjev za isplatu dijela obiteljske mirovine podnese najkasnije do 31. prosinca 2023. dio obiteljske mirovine pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za 12 mjeseci unatrag, a najranije od 1. siječnja 2023., podsjećaju iz HZMO-a.

Što se tiče duljine trajanja obrade svakog pojedinog zahtjeva, ona, kažu iz Mirovinskog, ovisi o tome je li osoba predala svu potrebnu dokumentaciju, o čemu smo također pisali, te o tome ispunjava li sva prava. Iako HZMO ima alate kojima je olakšana provjera svih informacija, zahtjevi se obrađuju u upravnom postupku, pa ponekad i to uzme vremena.

Što se, pak, statistike o primateljima dijela obiteljske mirovine tiče, ona će biti dostupna tek u drugoj polovici ove godine. Sudeći po ritmu rješavanja zahtjeva, tada bi pravo na cijelu ili dio obiteljske mirovine moglo imati nešto više od 60.000 osoba.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap