Hrvatski umirovljenici žive lošije od onih u zemljama koje nas okružuju, evo zašto

Jasmina Grgurić Zanze
26. lipnja 2024.
Mirovine
A- A+

Kako realno žive hrvatski umirovljenici u odnosu na one u njihovu okruženju, usporedio je Sindikat umirovljenika Hrvatske. Analiza pokazuje ne samo da se očekivano bolje živi u Sloveniji, gdje su mirovine 56 posto veće nego u Hrvatskoj, nego i u zemljama gdje su mirovine manje. To se prije svega ogleda u njihovu udjelu u plaćama pa tako povoljniji odnos mirovina i plaća imaju svi naši susjedi, Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija. Kupovna moć u tim zemljama veća je, jer su troškovi života manji.

kupovina seniori umirovljenici namirnice šoping

Umirovljenici paze što kupuju | Pexels

Kako žive umirovljenici u pojedinoj zemlji, ne ovisi samo o visini mirovine, nego i o njezinom odnosu prema plaćama, troškovima i BDP-u. Prosječna mirovina u Sloveniji iznosi 800 eura, a slovenski udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći je iznad 54 posto. Kada bi takav udio imala i prosječna hrvatska mirovina, iznosila bi 670 eura. No, ona iznosi tek 513 eura, odnosno gotovo je 300 eura manja od slovenske, uspoređuje Igor Knežević za SUH-ov Glas umirovljenika. Udjel hrvatske prosječne mirovine u prosječnoj plaći iznosi svega 41 posto, o čemu više možete pročitati ovdje.

Slovenci imaju 56 posto veće mirovine

Mirovine nikad veće, ali njihov udio u plaći jedan je od najnižih u zadnjih 11 godina

Gledano u postotcima, slovenski umirovljenici imaju 56 posto veće mirovine od hrvatskih, iako je slovenski BDP samo 20 posto veći od hrvatskog, dok su im plaće veće tek za 18 posto, piše suh.hr. Zanimljiv je podatak među susjednim zemljama i taj da je, unatoč slaboj razvijenosti, prosječna mirovina u Crnoj Gori dosegnula 488 eura te se tako približila Hrvatskoj. Udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći u Crnoj Gori sada iznosi 59,6 posto.

SUH podsjeća da je još prije osam godina HDZ-ov izborni program obećao udjel mirovine u plaći od 60 posto do 2020. godine, što bi preračunato značilo da je danas prosječna mirovina u Hrvatskoj trebala iznositi 750 eura. Istih onih 750 eura koje novoizabrana Vlada predvođena HDZ-om sada obećava do kraja novog četverogodišnjeg mandata.

Isto tako, mirovine u Crnoj Gori usklađuju se tri puta godišnje, a kod nas samo dvaput. Tako u slučaju visokog rasta cijena tamošnji umirovljenici ne moraju čekati po šest mjeseci kao u Hrvatskoj da im se usklade mirovine pa lakše podnose cjenovne šokove.

Udio u plaći veći u Srbiji, Makedoniji pa čak i u BiH

Novčanice euri
Stiže novo povećanje mirovina: Šemper izračunao koliko će usklađivanje donijeti umirovljenicima

Prosječna mirovina u Srbiji iznosi 391 euro, pa iako Hrvatska ima 64 posto viši BDP od Srbije i 445 eura veću prosječnu plaću, hrvatska prosječna mirovina tek je za 122 eura viša nego u toj zemlji. Naime, cijene režija, osnovnih namirnica i lijekova su jeftinije u toj zemlji, pa se realna razlika u životnom standardu hrvatskog i srpskog umirovljenika topi, jer najveći dio umirovljeničkih troškova odlazi upravo na navedena plaćanja. Udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći u Srbiji iznosi 48,69 posto, dakle više nego kod nas.

Sjeverna Makedonija je još jeftinija zemlja za život od Srbije pa prosječni tamošnji umirovljenik s 335 eura ne živi puno lošije od srpskog umirovljenika. Udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći u toj zemlji iznosi zadovoljavajućih 50,1 posto. I za kraj, prosječna mirovina u BiH iznosi 310 eura, a udjel 45,7 posto, što je i dalje osjetno bolji udjel od hrvatskog.

Sindikat umirovljenika neće odustati od svojih zahtjeva

Usporedba mirovina među zemljama pokazuje da su naši umirovljenici najviše zakinuti, odnosno da se novac u Hrvatskoj najneravnomjernije dijeli upravo nauštrb umirovljenika.

– SUH neće odustati od svojih zahtjeva, da se vrati dug svima umirovljenima nakon 1. siječnja 1999. zbog krivo izračunate prve aktualne vrijednosti mirovina, i mirovine hitno povećaju za 10,5 posto, da se konačno uvede formula usklađivanja mirovina koja bi pratila rast cijena ili plaća u stopostotnom iznosu i obračunavala se barem tri puta godišnje, da se ukine penalizacija za prijevremene umirovljenike kada ispune uvjet dobi za ostvarivanje starosne mirovine, da se uvede 13. godišnja naknada i da svaka umirovljena majka dobije 6 ili 12 mjeseci dodanog staža po rođenom djetetu. Barem to, poručuju iz Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap