Hrelja u Saboru o malim mirovinama: ‘Ako želimo druga rješenja, secirat ćemo zakon po zakon’
Prije tjedan dana Vlada je usvojila izmjene zakona o povratku dijela povlaštenih mirovina, čime se ukida deset posto smanjenja povlaštenih mirovina koji su uvedeni prije više od 12 godina. Ovaj je zakon sinoć podržao i Saborski Odbor za ratne veterane, a svoje je mišljenje o zakonu dao i nezavisni zastupnik Silvano Hrelja koji je prisutne upitao što je s ostalim umirovljenicima.
Iako je nedavno bilo usklađivanje mirovina, a sada će se u dva navrata vratiti povlaštene mirovine na stare iznose, umirovljenici i dalje krpaju kraj s krajem i imaju male mirovine. Svoja su mišljenja na ovu temu u Saboru dali i neki saborski zastupnici, koji su i predložili rješenje problema.
‘Mirovine je potrebno povećati za 9 posto’
U Saboru se jučer raspravljalo i o ukidanju smanjenja povlaštenih mirovina, koji je sada podržao i Saborski Odbor za ratne veterane, a odluku je podržala saborska većina i oporba. Osim toga, saborski zastupnik Silvano Hrelja se oglasio i o problemu malih mirovina svih umirovljenika, a o tome je pričalo još nekoliko zastupnika.
Damir Bakić iz Možemo se dotaknuo problema kako unaprijediti položaj 85 posto umirovljenika kojima su mirovine osigurane prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a sukladno doprinosima i stažu.
– Po mojim izračunima, po našim izračunima, te je mirovine potrebno povećati barem devet posto odmah. Ne računajući regularna usklađivanja. Dakle, najmanje devet posto, kako bi dosegli bar neki minimalni prag u komparaciji s plaćama, a s obzirom na ostvareni staž, rekao je Bakić.
Dodao je i kako više od 508.000 korisnika čiste starosne mirovine prima prosječnu mirovinu od samo 477 eura za prosječno ostvareni staž od 31 godine i devet mjeseci. Otkrio je kako bi mirovina korisnika starosne mirovine trebala iznositi barem 521 euro, što je zapravo devet posto.
– O tome trebamo razmišljati i time se trebamo baviti. To je naša glavna zadaća i glavna potrebna intervencija u sustav. To, a ne ovakve točkaste promjene, rekao je Bakić.
‘Greška je napravljena na početku’
Silvano Hrelja je nedavno izbačen iz HSU-a, o čemu smo pisali ovdje, ali se i dalje u Saboru zalaže za umirovljenike. Rekao je kako je greška napravljena još na početku i da je tada trebalo raditi promjenu važećih 14 zakona po posebnim propisima.
– Greška je napravljena na početku. Trebalo je raditi promjenu tada važećih 14 zakona po posebnim propisima, rekao je Hrelja i dodao kako ovaj zakon i danas radi štetu, 13 godina poslije i kod zadnjeg usklađivanja.
– Svi oni koji su po posebnim propisima u mirovini ili idu u mirovinu, ako prelaze 3.500 kuna, njima se ono što imaju više od ovog iznosa ili najviše za deset posto umanjuje mirovina. Zakon i dalje radi štetu građanima, rekao je Hrelja.
Hrelja je također komentirao prijedlog zastupnika Bakića o devet posto, ali on ipak misli da treba pronaći neki drugi model za rješenje problema.
– Zašto su u Hrvatskoj tako male mirovine? Može li ove mirovine riješiti spomenutih devet posto? Ako damo devet posto, moramo dati svima. Jesmo li time riješili temeljnu misao da ćemo popraviti mirovine? Ne, moramo naći drugi model, zaključio je Hrelja.
‘Secirat ćemo zakon po zakon’
Kao rješenje je naveo primjer stalnih dodataka, pogotovo u vrijeme visoke inflacije, kojim bi se pomagalo onima najsiromašnijima. Dodao je i kako su dva usklađivanja zapravo usklađivanja za prošlogodišnju inflaciju. Objasnio je i kako su male mirovine rezultat malih plaća i malih uplata doprinosa u svim sektorima i sve veće isplate primanja bez doprinosa.
– Ako želimo druga rješenja, secirat ćemo zakon po zakon. Mora postojati politička volja i moramo se svi složiti.
Hrelja je nedavno najavio izradu zakona o subvencijama za ugradnju dizala u stambene zgrade. Država bi, prema njegovim tvrdnjama, trebala sufinancirati jednu trećinu troška ugradnje dizala, koja nisu potrebna samo za starije osobe ili one s invaliditetom, već i za sve ostale stanare, a o tome smo pisali ovdje.
‘Potrebne su trajne mjere’
Zastupnik SDP-a, Branko Grčić je upozorio na sjednici da puno ljudi u mirovinskom sustavu pati zbog izražene inflacije u zadnje dvije godine, a rekao je i kako je ona u tom razdoblju mirovine obezvrijedila za oko pet posto.
On smatra da bi mirovine trebale rasti barem koliko rastu plaće, kako ne bi kontinuirano padao udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći. Predložio je da se u idućih godinu dana napravi jednokratno izvanredno usklađivanje mirovina i kako bi se time trebala promijeniti formula za usklađivanje mirovina.
– U šest godina je prosječna mirovina rasla 24 posto, a kada se odbije inflacija, ispada da je realno prosječna mirovina rasla tek 6,7 posto, što je zapravo jedan posto godišnje. To je premalo i svi očekujemo da se problem nastavi rješavati trajnim mjerama i to za ljude u mirovini koji nisu bili obuhvaćeni ovim mjerama, rekao je na sjednici Grčić