Gubici fondova između 5 i 6 milijardi kn: Nema povrata za one koji će uskoro u mirovinu
Predsjednik uprave HANFA-e Ante Žigman istaknuo je kako su mirovinski fondovi ove godine izgubile između četiri i pet posto uplata građana, odnosno između pet i šest milijardi kuna. Dodao je kako ovaj manjak ne može biti nadoknađen u kratkom vremenu, zbog čega će oni koji uskoro idu u mirovinu ostati uskraćeni.
Mirovinski fondovi ove su godine, zbog ekonomskih turbulencija izazvanih pandemijom, ratom u Ukrajini i energetskom krizom, ostvarili gubitke. U kategoriji A zabilježen je najmanji godišnji gubitak, oko tri posto, iako je to najrizičnija skupina. U kategoriji B, gdje se nalazi oko 90 posto građana, izgubljeno je oko četiri posto njihovih uplata, dok je u kategoriji C, gdje su građani pred umirovljenje, izgubljeno šest posto.
Predsjednik uprave HANFA-e, Ante Žigman je u Dnevniku HRT-a podsjetio da su mirovinski fondovi nakon krize 2008. izgubili 12 posto prihoda, dok se ove godine gubitak kreće u prosjeku između četiri i pet posto.
– Radi se o nekih pet do šest milijardi kuna koje nisu ove godine uspjeli mirovinski fondovi zaraditi svojim članovima, rekao je Žigman.
Bez povrata za skore umirovljenike
Istaknuo je da su sve vrste fondova diljem Europe zabilježile pad, neki od njih su pali i više od naših mirovinaca. Oni najrizičniji su najmanje izgubili jer su imali šire mogućnosti ulaganja, koja su se u kriznim vremenima pokazala manje problematičnima. Žigman je ipak istaknuo da se već sad vide određeni znakovi oporavka.
– Puno se toga na svjetskom tržištu dogodilo što je tijekom ove godine očistilo tržište, rekao je Žigman i dodao da se gubitak može nadoknaditi, ali će trebati vremena.
A vremena nemaju oni koji će uskoro u mirovinu. Žigman je potvrdio da njima povrat izgubljenih uplata neće biti moguć. No, zato mlađe generacije u trenutku svog umirovljenja ovu razliku ne bi trebale osjetiti.
AZ bio na redu za nadzor
Šef HANFA-e objasnio je i zbog čega su pokrenuli nadzor nad AZ mirovinskim fondom. Podsjetimo, ranije je Allianz odbio ulagati u udjele Sberbanka u Fortenovi, zbog čega su se iz posla morali povući i drugi mirovinski fondovi.
– HANFA nije pokrenula nadzor zbog događaja koji je vezan za Fortenovu. Mi smo u svojim planovima za nadzor u ovoj godini imali AZ kao fond koji smo trebali nadzirati tijekom ove godine i to se poklopilo s ovom cijelom situacijom. Provjeravat će se svi investicijski procesi. Gledat ćemo kako je obavljen investicijski proces i on je jako važan za sve mirovinske fondove, poručio je predsjednik HANFA-e i dodao da nije bilo političkog pritiska u postupanju prema AZ-u.
Osvrnuo se i ulaganja u kriptovalute, koje su tijekom ove godine doživjele veliki pad tržišta. Istaknuo je da su cijelo vrijeme upozoravali da se ne ulaže u kriptovalute, jer one nisu ničim regulirane.