Evo koliku mirovinu ćete u Njemačkoj imati nakon 45 godina rada i uplata u mirovinski fond

Ana Kanazir
13. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

U Njemačkoj prosječna mirovina nakon 45 godina i dva mjeseca rada iznosi 1.500 eura. S druge strane, osoba koja je radila 28 godina i tri mjeseca će minimalno dobiti iznos od 938 eura. Ministarstvo je izračun temeljilo na pretpostavci da je zaposlenik otišao u mirovinu 1. siječnja ove godine, nakon ostvarene prosječne plaće i prosječnih uplata u mirovinski fond. Zastupnici Ljevice smatraju da je ovo premali iznos za umirovljenike i traže povećanje.

Ruka drži eure

Novac | Foto: mirovina.hr

Poznato je koliko u Njemačkoj treba raditi i ulagati u mirovinu za visoke iznose mirovina. Podatke je objavilo Ministarstvo socijalne skrbi na zahtjev zastupnika Ljevice Sörena Pellmanna.

kasica prasica
Poznato je koliko Nijemci mjesečno štede za mirovinu, a broj štediša se povećao

Kako bi se vidjelo koliko umirovljenici dobivaju u Njemačkoj mirovine nakon uplata u mirovinski fond, Ministarstvo socijalne skrbi je objavilo zanimljive podatke. Tako je poznato da je za mirovinu od 1.250 eura, radnik morao raditi i uplaćivati doprinose 37 godina i sedam mjeseci. Za mirovinu jednaku minimalnoj osiguranoj svoti od 938 eura, radnik je morao raditi i uplatiti 28 godina i tri mjeseca, navodi fenix-magazin.de.

Zanimljiv je i podatak da su tijekom radnog vijeka morali izdvojiti 119.066 eura, oduzimajući od ukupne bruto zarade od 1,25 milijuna eura kako bi sada imali mirovinu 1.500 eura. Koliko Nijemci ulažu u privatno osiguranje za starost možete pročitati u ovom tekstu. Ovaj izračun je Ministarstvo temeljilo na pretpostavci da je zaposlenik otišao u mirovinu 1. siječnja ove godine, nakon ostvarene prosječne plaće i prosječnih uplata u mirovinski fond. Za usporedbu, u Hrvatskoj će tako oni koji su radili 28 godina i devet mjeseci imati mirovinu od 435 eura, dok će za 45 godina mirovinskog staža u prosjeku dobiti 797 eura.

Zastupnik Ljevice, Pelman smatra kako umirovljenici dobivaju premalo nakon dugih isplata. Uz to, stranka traži i povećanje svih mirovina za 10 posto. Zanimljivo je da se u Njemačkoj uvodi i dodatak na mirovinu za one sa smanjenom sposobnošću rada, što se prvenstveno odnosi na invalidske mirovine. Riječ je o osobama koje su primale invalidsku mirovinu između siječnja 2001. i prosinca 2018. godine, a više smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap