Doznajemo koliko umirovljenika već radi na puno radno vrijeme i tko sve ima to pravo

Jasmina Grgurić Zanze
21. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

Umirovljenici će se ubuduće moći zaposliti na puno radno vrijeme uz isplatu pola mirovine. Zasad je moguće raditi samo na pola radnog vremena uz zadržavanje cijele mirovine, ali postoje izuzeci. Naime, 365 korisnika prema posebnim propisima već radi osam sati dnevno, a na račun im osim cijele plaće sjeda i pola mirovine. Među njima su policajci, vojnici, vatrogasci i ostali, ali ne i branitelji. Ipak, jedna skupina umirovljenih branitelja može raditi puno radno vrijeme uz obustavu tek trećine mirovinskih primanja.

Umirovljenik koji radi na gradilištu

Radnik Ilustracija | Pexels

Osim na pola radnog vremena uz isplatu cijele mirovine, umirovljenici će uskoro moći raditi puno radno vrijeme uz primanje pola mirovine. Taj podatak za portal Mirovina.hr prva je otkrila predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna A. Petrović. Rezultat je to pregovora s Vladom kroz Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe, čija je prva sjednica u novom mandatu održana prošloga tjedna, o čemu smo pisali ovdje. Dio umirovljenika već koristi opciju rada na osam sati uz polovicu mirovine.

Branitelji ne mogu raditi osam sati, osim ako nisu HRVI

Rad s punim radnim vremenom i isplata 50 posto mirovine omogućena je za dio korisnika mirovina prema posebnim propisima, poput vojnika, policajaca, vatrogasaca i ostalih. Trenutno 365 umirovljenika radi osam sati uz pola mirovine, potvrdili su nam iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Stariji radnik
Umirovljenici koji rade na četiri sata imaju pravo i na godišnji, evo kako se računa

– Rad s punim radnim vremenom i isplata 50 % mirovine omogućen je za korisnike starosne mirovine ostvarene prema posebnim propisima o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, prijašnjim propisima o pravima iz mirovinskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika, o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, o pravima djelatnika unutarnjih poslova, o pravima djelatnika na izvršenju sankcija izrečenih za kaznena djela, privrednih prijestupa i prekršaja ili propisu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja ili propisu o pravima profesionalnih vatrogasaca, kažu iz HZMO-a.

Branitelji nemaju opciju rada osam sati uz pola mirovine, nego samo na pola radnog vremena, poput svih ostalih. Međutim, da bi apsurd bio veći, branitelj u invalidskoj mirovini sa statusom HRVI zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti može raditi uz invalidsku mirovinu na puno radno vrijeme. Njemu će se mirovina umanjiti ne za pola, nego za samo jednu trećinu, a raditi može i na pola radnog vremena bez umanjenja mirovine. Da bi stvar bila bolja, prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježe ponovnom kontrolnom pregledu.

Plaća i pola mirovine isplativiji od mirovine i pola plaće

prsa doktora u kuti s kemijskama i stetoskopom
Povećava se broj liječnika u mirovini, ali i onih starijih od 60 godina

Uz mirovinu na pola radnog vremena u Hrvatskoj radi više od 32.000 umirovljenika, što je tek oko tri posto ukupnog broja korisnika mirovina, bez isplata prema međunarodnim ugovorima. Umirovljenici su sve poželjnija radna snaga, ne samo zbog iskustva, već prvenstveno nedostatka radnika. Rad na osam sati označio bi zapravo nastavak rada, bez obzira na formalan umirovljenički status stečen uvjetom životne dobi. Za mnoge profesije, poput onih u znanosti i zdravstvu, bio bi to daleko isplativiji način rada, a u svakom slučaju i financijski povoljniji, jer plaća i pola mirovine ipak donose veće prihode od mirovine i pola plaće.

Najviše umirovljenika radi u trgovini, njih oko 5.500. Po 4.100 ih je zaposleno u sljedeće dvije najbrojnije djelatnosti; prerađivačkoj industriji i stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima. Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti okupljaju oko 3.600 umirovljenih radnika, a građevina njih oko 3.330. Tek iza ovih pet najbrojnijih poslova dolaze oni usko vezani uz turizam. Tako je krajem kolovoza 2.800 umirovljenika radilo u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane, a u stopu ih slijedi prijevozništvo s 2.750 zaposlenih. U zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi je 1.852 zaposlenih umirovljenika, među kojima je 681 liječnik, o čemu više možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap