Doktor matematike Bakić u pet minuta objasnio kako povećati mirovine: Rast za 10 posto u pet godina

Jasmina Grgurić Zanze
18. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

Saborski zastupnik Damir Bakić doktor je matematike, a sada je ispred stranke Možemo! iznova predstavio njihov prijedlog povećanja mirovina. Znanstvenik upozorava da je nerealno i neodgovorno obećavati rast na 60 ili 70 posto udjela prosječne plaće. Ono što je realno i potrebno, kaže ovaj stručnjak, jest povećanje od 10 posto kroz pet godina. To se može napraviti tako da se jedan posto doda na svako polugodišnje usklađivanje. Tako bi mirovine rasle povrh redovne indeksacije.

Damir Bakić | Snimak zaslona YouTube

Damir Bakić | Snimak zaslona YouTube

Saborski zastupnik Damir Bakić 66-godišnji je doktor matematike, a u pet minuta objasnio je kako povećati mirovine te zašto političari tu temu krivo komuniciraju. Klub zastupnika Možemo! iznio je ovih dana na konferenciji u Saboru svoje prijedloge u borbi protiv siromaštva, kojim su pogođeni mahom stariji građani. Pet točaka za bolji život umirovljenika ove stranke možete pročitati ovdje.

Nemoguće je povećati mirovine na 60 posto plaće

Saborski zastupnik Bakić o usklađivanju: 'Potpuni je besmisao da si Vlada pripisuje zasluge'

– Prosječna mirovina nešto je veća od 550 eura, a medijalna nešto veća od 500 eura. Prosječna plaća je 1.315 eura. Mirovine su apsolutno preniske i ovakvo stanje je naprosto neodrživo. Ukupan trošak mirovina u ovoj godini iznosi 8,35 milijardi eura, što je točno deset posto projiciranog BDP-a. Prosjek troška za mirovine na razini Europske unije je oko 11,5 posto, pri čemu neke zemlje izdvajaju znatno više, kaže Bakić.

Uoči svakih izbora, a sada i u parlamentu, rasprave o mirovinama svode se na apsolutno nerealna i nerazumna obećanja i licitacije oko toga tko je obećao i tko će osigurati da prosječne mirovine budu 60 ili 70 posto neto plaće. Bakić je objasnio zašto je to nemoguće.

– Ako bismo htjeli da prosječna mirovina iznosi ne 70, nego 60 posto neto plaće, tada trošak svih mirovina ne bi bio 8,3 milijarde eura, nego 11,6 milijardi eura. Povrh sadašnje četiri milijarde eura koje izdvajamo za mirovine iz proračuna (ostatak se financira uplatama doprinosa, op.a.), morali bi izdvajati još novih 3,5 milijarde eura, ukupno 7,5 milijardi iz proračuna teškog svega 33,5 milijardi eura. Apsolutno je neodgovorno i nerazumno licitirati s postocima koji su neostvarivi. Samo jedan postotni poen povećanja mirovina, jedan posto koji će svaki umirovljenik jedva i osjetiti, košta godišnje preko 80 milijuna eura, rekao je Bakić.

Pravi indikator je puna starosna mirovina, a ne prosjek

Umirovljenik drži novčanik s novčanicama eura.
Umirovljenici od stranke 'Možemo' traže da u Zagrebu ukinu porez na mirovine

Usklađivanje mirovina, pojašnjava Bakić, je instrument koji služi da se mirovine s vremenom ne obezvrjeđuju i ne istope u inflaciji, a ne instrument da se razina mirovina povećava. Tako ni nova formula u omjeru 85:15 umjesto 70: 30 ili neka druga neće riješiti problem. Doktor matematike objasnio je kako povećati mirovine.

– Mirovine koje su određene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju treba povećavati sistemski. Pritom ne možemo povećanje iskazivati u terminima prosječne mirovine, jer taj podatak ne znači ništa. Pravi indikator je puna starosna mirovina i ta skupina osiguranika treba biti indikator. Mirovine se mogu povećati za deset posto, nipošto odjednom i odmah. To bi bilo dva posto godišnje, povrh usklađivanja i to tako da se u svakom polugodištu kada je usklađivanje taj postotak podignemo za još jedan postotni poen. To je i potrebno, ali i moguće napraviti, zaključio je Bakić.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap