Građani mogu godinu dana prije odlaska u mirovinu pokrenu postupak pretkompletiranja podataka. Obavijest o namjeri odlaska u starosnu ili prijevremenu mirovinu može se podnijeti preko portala e-građani ili predajom obrasca u područnom uredu HZMO-a. U tih godinu dana trebale bi se riješiti moguće nedoumice oko plaćenih doprinosa i staža te tako skratiti čekanje mirovine. Posebno je to važno u slučaju kada su radnici sami sebi uplaćivali doprinose. Zavod za mirovinsko često traži dokaz plaćenih doprinosa za razdoblje od prije 20 ili 30 godina, piše Večernji.hr.
– Nemam više uplatnice, tko će ih čuvati 30 godina. Nije mi jasno zašto me traže uplatnice kad je taj staž evidentiran u mojoj radnoj knjižici, požalio se jedan budući umirovljenik. Drugi je čuvao uplatnice, no one su sad izblijedile i potpuno nečitke. Trećoj osobi roditelji su neko vrijeme plaćali poljoprivredno osiguranje, ali ne može naći uplatnice.
Nije jasno zašto građani moraju donositi uplatnice
Za razliku od radnika, samostalni obveznici doprinosa (primjerice obrtnici, samostalne profesionalne djelatnosti) su sami za sebe obveznici uplate doprinosa i staž osiguranja im se priznaje na temelju plaćenih doprinosa prema potvrdi tijela nadležnog za isplatu. Iz Zavoda za mirovinsko osiguranje kažu da je evidentiranje, naplata i prisilna naplata doprinosa u nadležnosti Porezne uprave od kojih HZMO prikuplja potvrde.
– Ističemo da se radi o obveznom osiguranju i razdoblja uplate doprinosa moraju biti evidentirana, a bit će priznata pod uvjetom da su doprinosi podmireni, kažu u HZMO-u za Večernji list.
Dodaju kako osiguranici mogu podnijeti zahtjev za utvrđivanje staža osiguranja samostalnog obveznika doprinosa nakon prestanka osiguranja, neovisno o ostvarivanju prava na mirovinu. Ipak, iz HZMO-a ne pojašnjavaju zašto onda građani moraju donositi uplatnice, tim više ako su godinu dana ranije pokrenuli proces pretkompletiranja podataka.
HZMO ne obavlja kontrolu doprinosa
Staž osiguranja za radnike se utvrđuje na temelju isprava izdanih u skladu sa zakonom, a ne potvrde o plaćenim doprinosima, jer radnici nisu sami za sebe obveznici uplate doprinosa, objasnili su iz HZMO-a. Radnik, dakle, neće ostati bez mirovinskog staža čak i ako se pokaže da firma u kojoj je radio mjesecima nije isplaćivala plaću te plaćala doprinose te je, u međuvremenu, likvidirana, uz uvjet da je imao prijavu na mirovinsko te je bio formalno zaposlen na puno radno vrijeme. Njemu će se, za period u kojemu ne postoji uplata doprinosa, mirovina računati kao da je primao prosječnu plaću.
– HZMO ne obavlja kontrolu doprinosa, već kontrolu pravilnosti podataka o stažu osiguranja i osnovicama koje služe za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti. Spomenuta kontrola obuhvaća provjeru pravilnosti uspostave prijavno-odjavnih podataka za obveznika (poslodavca) i za osiguranike, pravilnosti podataka o stažu osiguranja i stažu osiguranja s povećanim trajanjem te pravilnosti osnovica za ostvarivanje prava, kao što su isplaćena plaća, naknade i ostali primici, zaključili su za Večernji list u HZMO-u.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.