Dobrovoljna štednja za mirovinu kao rješenje? Evo što kažu Ljubo Jurčić i Andrej Grubišić
Hrvatska stranka umirovljenika sa stručnjakom Ljubom Jurčićem zalaže se za konzervativnije rješenje u mirovinskom sustavu na način da se nastavlja jačati prvi mirovinski stup, dok drugi treba pretvoriti u dobrovoljni. S druge strane, ekonomski liberalisti rješenje vide u privatnoj štednji građana za mirovinu. Stručnjak Andrej Grubišić predlaže upravo da se smanje uplate u prvi stup kako bi građanima ostalo više sredstava za privatne oblike štednje.
Mirovinski sustav konstantno je na udaru zakonskih promjena koje bi trebale pojačati njegovu održivost. Posljednje među njima tiču se mirovinskih fondova, odnosno drugog i trećeg stupa štednje za mirovinu, a što izaziva oprečna stajališta stručnjaka. Dok jedni smatraju da bi drugi stup trebao biti dobrovoljan, drugi se pak zalažu za što manja izdavajanja u sustav međunegeracijske solidarnosti, odnosno prvi stup, a kako bi se povećala mogućnost privatne štednje.
Drugi stup trebao bi biti na dobrovoljnoj bazi
– Postojeći mirovinski sustav ima ugrađenu grešku, a ta greška je drugi mirovinski stup i reforma mirovinskog sustava trebala je ići prema tome da drugi mirovinski stup pretvori u dobrovoljni i kome je bolje neka ostane u drugom mirovinskom stupu, a tko neće, neka se vrati u prvi mirovinski stup, kaže ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić, piše HRT.hr.
Jurčić i Hrvatska stranka umirovljenika smatraju da linearne isplate dodataka na mirovine mogu funkcionirati samo kratkoročno. Također, iznos za usklađivanje raspodijelio bi se u jednakim postocima svim umirovljenicima, no poslije bi se dogodio disparitet.
– Budući da su mirovine socijalna kategorija, onda bi nakon nekog vremena više mirovine rasle puno više, a manje puno manje, tako da bi nakon svakih pet, šest godina nakon linearnog usklađivanja trebalo korigirati odnose među mirovinama, rekao je Jurčić.
Manje uplata u prvi stup, više u privatnu štednju
Zagovornici ekonomskog liberalizma smatraju da je dugoročno rješenje ipak u privatnim mirovinskim štednjama.
– Zagovaramo jačanje privatne mirovinske štednje, ali nismo zagovornici postojećeg funkcioniranja obaveznih mirovinskih fondova i to trebamo jasno i decidirano konstatirati. Dakle potrebno je prilagoditi u znatnijoj mjeru regulativu funkcioniranja OMV-va. A isto tako smanjenjem uplata u prvi mirovinski stup osloboditi dodatna sredstva da pojedinci mogu uplaćivati u privatne mirovinske sheme, rekao je Andrej Grubišić, ekonomski stručnjak.