Dobar dio njemačkih umirovljenika i dalje radi: Nisu samo niske mirovine jedini razlog tome
Njemačka broji 18,6 starosnih umirovljenika, od kojih i dalje radi njih 1,3 milijuna. I dok većina njih mora raditi jer su im preniske mirovine, određeni dio je zaposlen zbog samoće, točnije zbog kontakta s ljudima. Ako se usporede rezultati posljednjeg dana 2022. godine, može se uočiti veliki rast umirovljenika koji su i dalje u radnom odnosu. Upravo je taj problem potaknuo žustru raspravu i na njemačkoj političkoj sceni.
Situacija u kojoj se nalazi određeni broj njemačkih umirovljenika sve je sličnija njihovim vršnjacima i u Hrvatskoj. Iako su službeno u mirovini, mnogi u Njemačkoj ni tada ne staju s radom. Riječ je o više od 1,3 milijuna osoba koje rade u mirovini od sveukupnih 18,6 starosnih umirovljenika u Njemačkoj, što je gotovo sedam posto.
U posljednje dvije godine značajno porastao broj onih koji rade
Razlozi zbog kojih se umirovljenici odlučuju ostati u svijetu rada su razni, ali većina radi jer ne može preživjeti s iznosom mirovine koju primaju. S druge strane, postoje i oni umirovljenici koji rade kako bi što manje vremena proveli u samoći pa tako ostvaruju kontakt s drugim ljudima, u ovom slučaju s kolegama, piše fenix-magazin.de.
Da se bilježi rast umirovljenika koji rade, potvrđuju podaci od 31. prosinca 2022. godine, kada je oko milijun primatelja starosnih mirovina imalo dodatan izvor prihoda, što im je omogućavao novi posao. Od brojke koja se kreće oko milijun, oko 300.000 starosnih umirovljenika bilo je više nego, kako navode s ovog portala, marginalno zaposleno. Cjelokupnu situaciju je komentirao i zastupnik Ljevice, Matthias W. Birkwald koji tvrdi da je ‘nepodnošljivo to da su mirovine u Njemačkoj u prosjeku tako niske da mnogi umirovljenici ovise o nastavku rada’.
Niske mirovine i samoća kao glavni razlozi rada u mirovini
U srpnju se savezna vlada, prilikom davanja odgovaranja na sličan zahtjev AfD-a (konzervativna stranka), pozvala na izvješće Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB). Tom su prilikom istaknuli da je ‘kontakt s drugim ljudima važan razlog za rad u starijoj dobi’ i daleko su se manje referirali na financijske motive.
– Nakon najmanje 35 godina radnog staža, starosni umirovljenici u Njemačkoj 2022. godine dobili su prosječnu mirovinu od gotovo 1.400 eura, iznosi se u podacima njemačkog Zavoda za mirovinsko osiguranje. Visina je uvijek individualna i ovisi o primanjima tijekom radnog vijeka i pripadajućim uplatama u mirovinski fond, stoji u izvješću, a prenosi fenix-magazin.de.
Podsjećamo kako smo već pisali o tome da je u Hrvatskoj, prema posljednjim podacima, u svibnju radilo 31.028 umirovljenika. Od te brojke, skoro dvije trećine njih je zaposleno u pet djelatnosti. Najveći broj umirovljenika radi u trgovini, njih 5.200. Ipak, stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti su bile na drugom mjestu s 4.000 zaposlenih umirovljenika. Zanimljivo je i to da su poslodavci sve skloniji umirovljenicima, a više o tome pročitajte ovdje.