Dio obiteljske mirovine spašava više od 107.500 umirovljenika: Mirovine su im 104 eura veće

Jasmina Grgurić Zanze
7. rujna 2024.
Mirovine
A- A+

Umirovljenika koji koriste dio obiteljske mirovine svakog je mjeseca sve više. U kolovozu je, prema podacima HZMO-a, isplaćeno 107.550 dijelova obiteljske mirovine. Korisnicima osobne mirovine primanja su time veća za oko 104 eura u prosjeku, što udovicama i udovcima olakšava težak život u starosti. Ovo pravo tijekom 2024. godine dosad je ostvarilo oko 10.000 novih građana.

Starija osoba stoji okrenuta leđima

Starija osoba | foto: Ilustracija: Pixabay

Dio obiteljske mirovine uz vlastitu prima 107.550 umirovljenika. Time im je mirovina veća za u prosjeku 104 eura, što im malo olakšava život u starosti. Naime, svim tim udovicama i udovcima njihova zarađena, prosječna mirovina iznosi 504 eura, što je malo za podmirenje svih mjesečnih troškova.

Udovice među kojima ima i onih starijih od 100 godina

Ukupno, u prosjeku im se isplaćuje oko 600 eura uz dio obiteljske mirovine. Korisnici dijela obiteljske mirovine mahom su starije žene, u prosjeku starosti od skoro 79 godina, njih oko 87.000. Gotovo 50 ih starije od 100 godina. Prosječni staž koji stoji iza ovih mirovina je oko 31 godinu. Najviše korisnika je u Gradu Zagrebu i u Splitsko-dalmatinskoj županiji, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Velika većina korisnika dijela obiteljske mirovine prima vlastitu starosnu mirovinu, među kojima je oko 18.000 onih prijevremenih. Tek nešto manji dio je onih s mirovinama prema posebnim propisima, odnosno oko 500 nekadašnjih branitelja, vojnika, policajaca i pripadnika HVO-a.

Dodatak koji nije za one s najvećom mirovinom

Dio obiteljske mirovine ne mogu dobiti svi udovci: 'Mirovina nije socijalna pomoć'

Ovaj dodatak na mirovinu uveden je od početka 2023. godine. Novih korisnika tijekom 2024. godine dosad je oko 10.000, o čemu smo pisali ovdje. Broj korisnika iz mjeseca u mjesec raste za više od tisuću. Dio obiteljske mirovine mogu dobiti samo stariji od 65 godina, a s druge strane postoje udovice i udovci koji to pravo ne mogu ostvariti. To su oni kojima je osobna mirovina veća od 80 aktualnih vrijednosti mirovine (AVM), o čemu smo pisali u ovom tekstu. Nakon srpanjskog usklađivanja, kojim je AVM povećan na 13,17 eura, riječ o limitu od 1.053,6 eura. Dakle, svi oni s više od toga iznosa ne mogu ostvariti pravo na dio obiteljske mirovine.

Dio obiteljske mirovine ne isplaćuje se automatski, već je potrebno predati zahtjev. U slučaju mogućnosti izbora starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine i dijela obiteljske mirovine ili samo obiteljske mirovine, HZMO vodi računa da u isplatu stavi najpovoljniju svotu mirovine za korisnika. Sve obiteljske mirovine povećane su od 1. siječnja 2023. godine za 10 posto te iznose 80 posto mirovine preminulog supružnika. Pravo na klasičnu obiteljsku mirovinu stječe se već s 50 godina.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap