Dio mirovine pokojnika ostaje državi: ‘Za to vrijeme preživjeli supružnik živi u bijedi’

Jasmina Grgurić Zanze
21. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Da bi država kod uvođenja trajnog dodatka u obzir trebala uzimati i staž pokojnika u obiteljskim mirovinama, smatra naša čitateljica. Upozorava da preživjeli supružnici žive u bijedi, dok država sebi ostavlja dio njihovih mirovina. Zanima je i kako će se računati povećanje naslijeđenih najnižih i invalidskih mirovina pokojnih korisnika.

Stariji par

Stariji par | Foto: Pexels

Da država prisvaja sebi dio mirovine pokojnika, dok za to vrijeme preživjeli supružnik živi u bijedi, ukazuje jedna naša čitateljica. Pritom navodi primjer svoje sestre. Pokojni suprug primao je minimalnu invalidsku mirovinu za 30 godina, a supruga je koristila 70 posto obiteljske mirovine, koliko je još po starom zakonu iznosila stopa nasljeđivanja, a sada je 77 posto.

Staž pokojnika uračunati u trajni dodatak

– Potom je dobila svoju starosnu mirovinu nakon 24 godine staža i to onu najnižu koja je bila samo 100 kuna veća, a uz nju je dobila dio obiteljske mirovine pokojnoga supruga u iznosu od 27 posto. Za suprugovih 30 godina rada ostvarila je manje od 100 eura mirovine. Za njihovih zajedničkih 54 godina rada ona prima ukupno samo 430 eura, kaže nam naša čitateljica (podaci poznati redakciji).

Umirovljenica | Pexels
Sve više umirovljenika dobiva i dio obiteljske mirovine: Razlike su ipak velike

Supruga, naime, ima 335,76 eura za 24 godine staža (13,99 eura po godini staža prema vrijednosti najniže mirovine). Zanima je kako će se računati najavljeno povećanje invalidskih mirovina pokojnika, kako onih najnižih, a kako dio obiteljskih. Povećanje je najavljeno mirovinskom reformom, o čemu detalje možete doznati ovdje. Smatra i da država kod uvođenja trajnog godišnjeg dodatka treba u obzir uzeti i staž pokojnika iza kojih se nasljeđuju mirovine.

– Da je suprug ostao živ, država bi im zajedno isplaćivala dvije najniže mirovine za ukupno 54 godine staža u iznosu od 755,46 eura. Trajni godišnji dodatak koji se uvodi za godine staža trebao bi uključivati i njegovih 30 godina, a ne samo njezine 24 godine. Barem na godišnjoj razini treba priznati život i rad tih ljudi, smatra naša čitateljica.

Prvi trajni dodatak bit će isplaćen u prosincu, a točan iznos po godini staža Vlada će odrediti u listopadu. Ministar Marin Piletić rekao je da će iznos biti veći od ranije u javnosti spomenutih pet eura za svaku godinu staža. Vrijednost po godini staža mijenjat će se svake godine, odnosno rasti, kako sada najavljuje resorno ministarstvo.

SUH traži 50 godina kao uvjet za dio obiteljske mirovine

Jasna Piletić
SUH dao primjedbe na mirovinsku reformu; pogledajte koje sve izmjene traže

Dio obiteljske mirovine dobiva više od 111.700 umirovljenika. Primanja u samoći i starosti time su im povećana za 112 eura u prosjeku. Korisnici su uglavnom udovice s nižim mirovinama od muškaraca. Više od 5.700 korisnika starije je od 90 godina, o čemu smo pisali ovdje.

Dio obiteljske mirovine računa se u iznosu od 27 posto mirovine pokojnoga supružnika. Uvjet je da osoba ima najmanje 65 godina. Pravo na dio obiteljske mirovine ne ostvaruju oni čija je mirovina veća od 80 aktualnih vrijednosti, a ta se granica opet povećala siječanjskim usklađivanjem. Aktualna vrijednost mirovine, naime, po novom iznosi 13,57 eura, što znači da mirovina ne smije biti veća od 1.085,6 eura.

Sindikat umirovljenika uz izmjene ZOMO-a predlaže i da se dio obiteljske mirovine omogući i korisnicima koji imaju najmanje 50 godina, umjesto 65 godina života, odnosno jednaku dob koja je uvjet za obiteljsku mirovinu. Sve primjedbe SUH-a na mirovinsku reformu pročitajte ovdje.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap