Broj umirovljenika koji rade dosegao rekord u sezoni: Samo u trgovini je 5.500 zaposlenih
Rekordan broj od 32.573 umirovljenika koji rade u mirovini zabilježen je krajem srpnja. Najviše ih je zaposleno u trgovini, oko 5.500, zatim u prerađivačkoj industriji, građevini, ali i u stručnim djelatnostima i administraciji. Na poslovima usko vezanima za turizam do polovine radnog vremena radi oko 2.800 umirovljenika. Među poslovima koji se nude i umirovljenicima na burzi rada, oko 220 je oglasa za rad u trgovini.
Rad u mirovini na pola radnog vremena opcija je koju koristi sve više umirovljenika. Broj zaposlenih u prijevremenoj, starosnoj i obiteljskoj mirovini, kao i umirovljenih branitelja, vojnika i policajaca dosegao je krajem kolovoza rekord od 32.573 onih koji rade. U odnosu na lipanj, prema podacima HZMO-a, riječ je o 602 radnika više, kada ih je bilo gotovo 1.000 više nego u svibnju, o čemu smo pisali ovdje.
Deficit radnika i u jednostavnim i u složenim poslovima
Takvom trendu pogoduje turizam, a iz srpanjskih brojki možemo vidjeti konačnu brojku zaposlenih u špici sezone. Naime, najveći skok posljednjih mjeseci dogodio se upravo u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, gdje je krajem srpnja bilo više od 2.800 zaposlenih umirovljenika. No, pojačano zapošljavanje u sezoni traže i neke druge djelatnosti, poput trgovine koja s više od 5.500 zaposlenih umirovljenika čini najbrojniju djelatnost ove vrste rada.
Osim u trgovini, umirovljenici najviše rade u prerađivačkoj industriji, njih oko 4.100, a gotovo jednako toliko ih je i u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima. Takve brojke pokazuju da radnika nedostaje na svim poljima, zbog čega se poseže među umirovljenike koji i dalje žele raditi, ali i zaraditi uz skromne mirovine. Iza trgovine, prerađivačke industrije i stručnih djelatnosti, smjestile su se administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti s 3.600 zaposlenih, dok je na petom mjestu građevina koja okuplja oko 3.300 umirovljenika. Djelatnosti vezane uz turizam tek su na šestom mjestu, s već spomenutih oko 2.800 radnika, a tek nešto manje umirovljenika od te brojke radi i u prijevozu i skladištenju.
Više od 220 oglasa za rad u trgovini
Oko 1.800 umirovljenika nastavlja raditi u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi, dok ih je u obrazovanju krajem srpnja bilo oko 600. Oko 700 umirovljenika radi u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu na pola radnog vremena. Trend je i dalje takav da većinom rade muškarci u mirovini, njih oko 20.800, u odnosu na oko 11.700 umirovljenica. Samo na području Grada Zagreba radi gotovo 9.000 umirovljenika. Oko 3.800 zaposleno je u Splitsko-dalmatinskoj, a 3.400 u Primorsko-goranskoj županiji, dok ih u Istarskoj radi 2.700.
Na stranici za zapošljavanje umirovljenika HZZ-a najveća je potražnja trenutno za prodavačima. Traži ih se u više od 220 oglasa, pri čemu poslodavci ne ciljaju striktno na umirovljenike, ali su im i oni opcija. Potražnja za kuharima i konobarima je krajem kolovoza u padu, jer su vlasnici kafića i restorana još ranije posložili ljetne timove do kraja sezone. Ipak, na desetke oglasa nalazi se i u tim kategorijama. Umirovljenicima su namijeni i oglasi za čistače, vozače, čuvare, dostavljače, ali i medicinske sestre, za koje je raspisano 48 oglasa te njegovatelje, njih 30.