Bejaković o malim mirovinama: ‘Kada bismo svi radili 40 godina, onda bi one u prosjeku bile 765 eura’
Mirovine ne bi bile toliko male da hrvatski umirovljenici imaju 40 godina radnog staža. Tada bi, kako je izračunao ekonomski stručnjak Predrag Bejaković, prosječna mirovina iznosila 765 eura, što je oko 58 posto plaće. Stručnjak s Instituta za javne financije smatra da se premalo kažnjavalo prijevremeno umirovljenje, jer takve mirovine nisu puno manje od starosne. Bejaković smatra da se umirovljenicima s malim mirovinama ne može dati puno više nego sada, jer bi to narušilo pravednost mirovinskog sustava.
Ako bismo svi radili 40 godina, onda bi hrvatske mirovine bile dosta velike i one bi iznosile 765 eura, što je oko 58 posto prosječne plaće, izračunao je ekonomski stručnjak Predrag Bejaković s Instituta za javne financije. Za N1 rekao je da su mirovine u prosjeku male, ali da Hrvati imaju manje radnog staža nego ostale zemlje, muškarci 32 godine, a žene još i manje. Izdvajanja za mirovine su, kaže, velika, ali mirovine male zbog premalo staža. On u prosjeku iznosi 31 godinu, a više o tome možete pročitati ovdje.
‘Nedovoljno se kažnjavalo prijevremeno umirovljenje’
– Nedovoljno se kažnjavalo prijevremeno umirovljenje, ako ste otišli pet godina ranije u mirovinu vaša mirovina je bila manja, ali ne puno manja od onoga tko je ostvario punu mirovinu. Nagrađuje se ostajanje u svijetu rada, ali jedan od najvećih problema hrvatskog društva je nepovjerenje prema starijim ljudima. Vjeruje se da su oni manje produktivnih od mlađih osoba, a istraživanja i u Hrvatskoj i u svijetu su pokazala da to nije slučaj, pojasnio je Predrag Bejaković.
Osvrnuo se i na lošu ekonomsku situaciju u Slavoniji. Kaže kako je Slavonija gotovo pa izgubljen slučaj, premda država pomaže, ali nedovoljno, posebno manjim gradovima, dok Osijek još nije takav problem.
– Prostor zapošljavanja u manjim gradovima je jako mali. Problem u Hrvatskoj je što imamo slabu prostornu pokretljivost radne snage. Ako imate stan u Vukovaru ili Vinkovcima teško ćete tražiti posao u Zagrebu jer imate stan u Slavoniji, a tamo često nema posla, kaže Bejaković.
‘Povećanje minimalnih mirovina narušilo bi pravednost’
Građani, dodaje, nisu motivirani za ostanak u svijetu rada. U Hrvatskoj je, kaže Bejaković, rad tlaka, doživljava se kao nešto nepovoljno, a da pritom nismo ni svjesni važnosti rada. Rad nam omogućava socijalnu uključenost, stjecanje novih poznanstava, osjećaj koristi i zbog toga, ističe stručnjak, trebamo promijeniti odnos prema radu. Jasno je da se tekstilna i obućarska industrija u Hrvatskoj lagano gasi, dodao je, a za male sredine to je jako bitan prostor zapošljavanja. Odgovorio je i na pitanje daje li država maksimum umirovljenicima.
– Moramo biti svjesni da je to jedan zatvoreni kolač. Ako bi se mirovine bitno povećale, onda bi bilo manje novca za obrazovanje, zdravstvo, obranu i slično. Ako bi povećali minimalnu mirovinu, onda bi došlo do narušavanja pravednosti sustava. Ako je neka osoba radila kratko i imala mali iznos doprinosa, onda bi ona mogla imati sličnu mirovinu kao neka osoba koja je radila duže i plaćala veće doprinose. Licitiranje s davanjem većih mirovina je izuzetno opasno. Hrvatska je stalno u nekim izborima i predizborima, stranke bi se trebale odučiti od licitiranja o povećanju mirovina, jer su mirovine u najvećoj mjeri zadate i prostora za povećanje je malo, zaključio je za N1 Predrag Bejaković.