Analitičar Željko Šemper: ‘Vlada nam pokazuje tko je zadnja rupa na svirali’
Mirovinski analitičar Željko Šemper iznova se osvrnuo na prolongiranu mirovinsku reformu koja, kako kaže, umirovljenicima donosi tek mrvice. Ipak, i na te mrvice će morati pričekati, jer se ništa od još lani obećanih pomaka neće dogoditi do polovine iduće godine. Umjesto umirovljenicima, ističe, Vlada je povećanje odlučila dati HEP-u kao nadoknadu manjih računa za struju.
Mirovinski analitičar Željko Šemper iznova se osvrnuo na Vladine prikaze povećanja plaća i mirovina. Kao i ostale, ljuti ga što umirovljenici ništa od toga ne mogu osjetiti u svakodnevnom životu, pogotovo kada treba platiti sve skuplje račune i kupiti hranu čija cijena raste.
Omjer zaposlenih i umirovljenika triput manji
– Koliko laži, obmana i hvalisanja, a sve na štetu umirovljenika. Svaki dan slušamo hvalospjeve o povećanju plaća i mirovina, o rekordnom rastu BDP-a, o nikad većoj zaposlenosti, o tome kako Hrvati nisu nikad bolje živjeli. Problem je samo što to nismo osjetili pa tko nam je kriv, kaže uvodno Šemper.
Analitičar još jednom podsjeća da je rekordna zaposlenost ipak bila na početku stvaranja hrvatske države, nakon čega su stvari prilično krenule nizbrdo uslijed ratnih razaranja, o čemu smo već pisali ovdje. Zaposlenih je trenutno oko 1.744.530, dok ih je 1990. godine prema podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje bilo 1.968.737, a godinu dana kasnije 1.839.265 zaposlena. Omjer zaposlenih i umirovljenika je na samom početku 90-ih bio tri radnika naspram jednog umirovljenika, a danas je 1,42:1.
Po udjelu mirovina smo na dnu Europe
– Premijer kaže da smo prvi u EU po rastu BDP-a, a prešućuje da smo po udjelu mirovina u plaći na dnu Europe, kaže Šemper. Inače, udio ukupne mirovine u prosječnoj plaći iznosi oko 47 posto, o čemu čitajte ovdje.
Na Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe još lani u studenome dogovorena je izmjena formule usklađivanja sa 70:30 na 85:15 prema povoljnijem indeksu rasta cijena ili plaća. Umjesto 13. mirovine dogovoren je i trajni dodatak prema godinama staža i majčinski dodatak.
– Još uvijek ništa od toga. Sada će do kraja godine predložena obećanja ići u zakonsku proceduru pa će možda nova formula, koja donosi povećanje od tri do pet eura, biti od 1. srpnja 2025. godine, a dodatak koji je zapravo tek trećina od prave 13. mirovine, tek u 2026. godini. U saborskoj raspravi o rebalansu proračuna čuli smo da će umjesto predviđenih ‘mrvica’ umirovljenicima, povećanje dobiti HEP kao nadoknadu manjih računa za struju. Prema tome, Vlada nam pokazuje tko je za njih zadnja rupa na svirali, zaključuje Željko Šemper.