Muke po demografiji i u susjednoj zemlji: Umirovljenika sve više, a radnika sve manje
Pred Federacijom Bosne i Hercegovine su, baš kao što je to slučaj i u susjednim zemljama, demografski izazovi. Sve veći broj radno sposobnih osoba napušta zemlju u potrazi za boljim životom. Dok se bilježi sve manji broj zaposlenih osoba, s druge strane raste broj umirovljenika, što negativno utječe na mirovinski sustav.
Sve su snažnije posljedice odlaska radno sposobnog stanovništva iz zemalja bivše države, što prvenstveno osjete umirovljenici. Mnogi smatraju da se iza sve većeg broja umirovljenika u Bosni i Hercegovini (BiH) ‘krije’ smanjenje broja radno aktivnog stanovništva, sve češći odlasci mladih iz zemlje i opće starenje populacije.
Skoro 450.000 umirovljenika
Situacija s radno sposobnim stanovništvom i umirovljenicima u Federaciji Bosne i Hercegovine je alarmantna. Precizniji uvid je pružio glasnogovornik Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje (MIO/PIO) Tomislav Kvesić.
– Prema podacima za svibanj, u Federaciji Bosne i Hercegovine evidentirano je 447.389 korisnika mirovine, dok je omjer zaposlenih i umirovljenika trenutno 1,22 zaposlena osoba na jednog umirovljenika, potvrdio je Feni glasnogovornik Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje (MIO/PIO) Tomislav Kvesić, piše dnevnik.ba.
U Hrvatskoj, omjer onih koji rade za mirovinu i onih koji tu mirovinu primaju je također nepovoljnih 1,38. Kako se kretao broj zaposlenih i umirovljenika početkom 90-ih, a kako je danas, možete pročitati ovdje.
Unatoč tome što se nedavno spominjalo pokretanje inicijative za pomicanje dobne granice nakon kojeg se ide u mirovinu, Kvesić je istaknuo kako zasad nema najava izmjene Zakona o MIO/PIO kojom bi se to realiziralo.
‘Smanjen je broj novih prijevremenih mirovina’
Nadalje, Kvesić tvrdi kako je pao broj novih prijevremenih i invalidskih mirovina primjenom novog Zakona o MIO 2018. godine. Istovremeno je došlo do porasta broj novih korisnika starosnih mirovina.
Upravo zbog toga Kvesić smatra da su uvedene značajne promjene zahvaljujući novom zakonu.
– Generalno možemo reći da je broj novih prijevremenih mirovina smanjen od primjene novog Zakona o MIO/PIO 2018. godine u odnosu na razdoblje prije toga, kao i da je sve manji broj novih korisnika invalidske mirovine. Također, manji je broj i novih korisnika obiteljske mirovine, dok je izražen porast novih korisnika starosnih mirovina, rekao je Kvesić.
Podsjećamo kako je polovicom svibnja održana skupština Saveza udruženja umirovljenika Federacije BiH na kojoj su iznijeli dva zahtjeva. Prvi je bio povećanje mirovina za 10 posto, a drugi jednokratna isplata pomoći od 50 i 100 eura, ovisno o visini mirovine. Tim povodom su organizirali peticiju te su poručili, ako se vlast ogluši na nju, da će započeti masovne prosvjede diljem zemlje. Više možete doznati ovdje.