Ako dobivate inozemnu mirovinu iz država članica EU, evo na što treba obratiti pozornost

Ana Kanazir
12. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

Osobe koje su određeni dio života radile u inozemstvu imaju pravo i na inozemnu mirovinu. Ipak, prije dobivanja ove mirovine je potrebno predati zahtjev mirovinskom tijelu u državi u kojoj živite ili u posljednjoj državi u kojoj ste radili. Trebate znati i da na isplatu inozemne mirovine možete čekati dulje nego na mirovinu u svojoj zemlji i to zbog dobne granice za umirovljenje u toj državi, članici EU u kojoj ste radili.

Stariji muškarac drži novac u rukama

Umirovljenik s mirovinom | pexels

Ako ste radili u inozemstvu određeni broj godina, imat ćete pravo i na inozemnu mirovinu. Ipak, sam iznos, ali i vrijeme isplate neće za sve zemlje Europske unije biti jednako, dok za isplatu treba poslati i zahtjev. Ova mirovina se u određenim slučajevima oporezuje, a oni koji primaju inozemnu mirovinu mogu primati i dodatak.

Zbrajanje centi koji se nalaze na novčanica eura
Znate li iz kojih se zemalja ne oporezuju mirovine? Donosimo sve informacije

U nekim zemljama je potrebno raditi određeno vrijeme za isplatu mirovine

Rad u inozemstvu za mnoge znači i dodatna mirovina. Ovo stvarno je tako, ali sve zapravo ovisi o tome koliko ste radili u nekoj drugoj državi. Naime, u nekim državama EU morate raditi minimalno razdoblje da biste stekli svoje pravo na mirovinu. Tako neke zemlje ne isplaćuju mirovine, ako ste bili osigurani manje od jedne godine. Dobra je vijest da mjeseci tijekom kojih ste bili osigurani ili imali boravište u državi u kojoj ste radili tijekom kraćeg razdoblja neće biti izgubljeni jer će ih pri izračunavanju mirovine u obzir uzeti države u kojima ste radili dulje.

S druge strane, kada imate pravo na inozemnu mirovinu, važno je predati zahtjev za isplatu mirovine mirovinskoj službi zemlje u kojoj ste radili kako biste uopće dobili mirovinu. Svaka država koja vam daje mirovinu u pravilu je isplaćuje na bankovni račun u vašoj državi boravišta. Osobe koje primaju inozemnu mirovinu mogu dobivati i dodatke, a  važno je da se za njih prijave na vrijeme. Isto će biti i s novim dodatkom Vlade, o čemu smo pisali i ovdje. Osim toga, inozemne mirovine se oporezuju, a iz kojih zemalja se ne oporezuju, možete vidjeti i u ovom tekstu.

Pazite na invalidske i obiteljske mirovine

Još jedan dio o kojem morate voditi brigu je i koja je zakonska dob umirovljenja u zemlji gdje ste radili. Odnosno, novac ćete početi dobivati tek kada dosegnete zakonom određenu dob za umirovljenje u tim državama. Također, ako jednu mirovinu počnete primati prije druge, moguće je da će to utjecati i na iznos koji ćete primati.

Posebnu pažnju treba obratiti na invalidske i obiteljske mirovine u državama članicama EU. Naime, neke države ne isplaćuju obiteljske mirovine pa je potrebno unaprijed istražiti postoji li ona uopće. Kod invalidske mirovine svaka država u kojoj ste radili može zatražiti liječnički pregled i doći do potpuno drugačijih zaključaka. Jedna bi država mogla procijeniti da ste potpuno nesposobni za rad, dok bi vas druga mogla smatrati u potpunosti sposobnim, a to će onda utjecati i na iznos mirovine.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap