Mladi stali rame uz rame sa starijima: Krenuli u akciju kojom će donijeti promjene

Stella Ćaleta
12. prosinca 2024.
Kultura
A- A+

Što dobijemo kad spojimo učenike srednjih škola, pune ambicioznih ideja i poleta, i iskusne, mudre i vješte starije građane? Odgovor je: recept za odličnu suradnju! Tom se vizijom vodila Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva koja je nedavno predstavila svoj novi program. U sklopu njega, preko 100 učenika i starijih osoba će zajedno raditi na promjenama u našim gradovima i zajednicama koje svi želimo vidjeti.

Foto: Canva

Kad se u našim gradovima, kvartovima i ustanovama pojavi neki problem, ne možemo se uvijek oslanjati na druge – političare, tvrtke ili nekog trećeg, da ih riješe. Naposlijetku, o svojim zajednicama znamo bolje od njih, jer u njima živimo. Zato brigu o tome često preuzimaju udruge civilnog društva.

Civilna društva nisu dio vlade niti rade za profit, ali imaju važnu ulogu u društvu. Rješavaju probleme u zajednici koje vlasti ne prepoznaju ili zanemare, promiču prava ljudi i štite našu slobodu, povezuju nas i daju nam priliku da radom na nečem korisnom za društvo gradimo osjećaj zajedništva.

To dobro znate i sami ako ste ikada, primjerice, sudjelovali u nekoj humanitarnoj akciji. Ili ako ste, recimo, učlanjeni u udrugu umirovljenika, udrugu za zaštitu okoliša, sport ili neku drugu. Baš zato što civilna društva čine naše zajednice boljim mjestima za život, u njih je važno ulagati.

U Hrvatskoj to čini, između ostalih, i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva. Brojne udruge od Nacionalne zaklade dobivaju financijsku i drugu pomoć kako bi svojim radom potaknule razvoj cijelog društva.

Potencijali zajednice | Foto: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva

Što je program ‘Potencijali zajednice’?

Nacionalna zaklada prošle je godine proslavila 20 godina djelovanja, a tad su predstavili svoj novi program ‘Potencijali zajednice‘. U sklopu tog programa razvili su novi oblik suradnje među udrugama, a on se zove i3.0 Strateška partnerstva za inovacije u lokalnoj zajednici.

Program je uspostavio četiri različita strateška partnerstva, a svako se bavi određenim područjem, poput kulture ili društvenih inovacija. Strateška partnerstva su:

Cilj programa ‘Potencijali zajednice’ je pomoći gradovima, zajednicama i školama da postanu bolja mjesta za život. To će postići tako što će osnažiti pojedince, ali i organizacije da postanu nositelji pozitivnih promjena kroz međugeneracijsku suradnju, umrežavanje i izobrazbu. Nacionalna zaklada je u taj program utkala nešto novo, pa taj cilj dosežu na inovativan način.

Program donosi neke inovacije

Prije svega, novost je što se strateška partnerstva temelje na su-upravljanju i zajedničkom djelovanju strateških partnera i Nacionalne zaklade. Uz to, program u središte svih promjena stavlja starije osobe iz osam gradova i tri županije koji, zajedno s učenicima iz 10 srednjih škola, postaju kreatori promjena.

Što znači biti kreator promjena? Ukratko, to znači uočiti probleme u zajednici u kojoj živimo, promišljati o njima, razmjenjivati ideje i iskustva s ostalim sudionicima, predložiti rješenje te ga na kraju i provesti.

Pri tome, sudionici ovog programa usmjerit će se na četiri područja: nove modele znanja za društveni razvoj, filantropiju i društvene inovacije, održivi razvoj lokalnih zajednica i kulturu kao međugeneracijski most. U prvoj godini provedbe se u program uključilo preko 100 mladih i osoba treće životne dobi koji će na taj način poboljšati svoje gradove.

Mladi i stariji se okupili u Zadru

Sudionici programa već su se jednom okupili, i to u Zadru. Tad su obilježili Europski dan filantropije. Sudjelovali su različitim aktivnostima, a cilj je bio potaknuti ih na angažman oko promjena koje će u našim zajednicama stvoriti ozračje dobrote i povezanosti stanovnika, s posebnim naglaskom na podršku potrebitima.

Kako bi kreirali inovacije koje su našim zajednicama potrebne, svi uključeni u program završit će i edukacije koje će im u tome pomoći. Prvi modul izobrazbe održan je u Zadru. Edukaciju su osmislile organizacije uključene u strateška partnerstva.

Foto: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva

Program ‘Potencijalni zajednice’ nedavno je i svečano predstavljen. Događaj se održao u Kući umjetnosti Arsen u Šibeniku, u okviru panel rasprave ‘Suradnje, inovacije i projekti kao katalizatori društvenih promjena’. U drugom dijelu programa je dramska sekcija Udruge umirovljenika Krešimirova grada, pred punim gledalištem, održala predstavu Repatica.

Jedan od strateških partnera, Tvrđava kulture Šibenik, programu doprinosi i svojim vlastitim projektima. Posebno im je važna programska linija Silver koja promiče sudjelovanje starijih građana u kulturnim i društvenim aktivnostima. Silver na jačanju zajednice radi i kroz naglašavanje međugeneracijske solidarnosti i uključenosti.

Više o programu pročitajte na web stranici Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.


Tekst je nastao u suradnji Native studija portala mirovina.hr i Tvrđave kulture Šibenik

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap