Znate li kako se računa staž kada prestajete s radom tijekom godine? Imamo odgovor
Mnogi ljudi u mirovinu odlaze usred kalendarske godine, a neki misle kako im onda u staž ne ulazi i posljednja godina rada. Ipak, kako su nam rekli iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, staž se računa za cijelo vrijeme do samog prestanka radnog odnosa. Za tu godinu se onda za izračun vrijednosnih bodova uzimaju prosječni vrijednosni bodovi razmjerno stažu osiguranja u toj godini. Ako ste radili primjerice osam mjeseci, računat će vam se osam mjeseci staža.
Puno upita nam stiže na našoj Facebook stranici, dok je ovaj upit stigao od više profesora na naš sestrinski portal Srednja.hr. Tako profesori često pitaju što će se dogoditi ako zadnju godinu rada prekinu u kolovozu, na kraju školske godine, kada navršavaju 65 godina, odnosno hoće li im ta godina ući u godine staža. Da pojasnimo, ovo ne vrijedi samo za profesore, već za sve.
Izračun je nešto drugačiji
Kako su nam odgovorili iz HZMO-a, prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, pri određivanju mirovine, u staž osiguranja se računa razdoblje koje je osiguranik proveo nakon navršene 15. godine života u obveznom mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju. Točnije, staž se računa cijelo vrijeme do prestanka radnog odnosa.
Ipak, treba znati jednu stvar vezanu uz tu zadnju godinu rada. Točnije, za sam izračun se neće uzimati plaća.
– Plaća ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima se za utvrđivanje vrijednosnih bodova, nego se za tu godinu uzimaju prosječni vrijednosni bodovi razmjerno stažu osiguranja u toj godini, odgovorili su nam iz HZMO-a i dodali kako ista situacija vrijedi i kod ostvarivanja prava na mirovinu od 1. rujna.
Što su vrijednosti bodovi, a što prosječni vrijednosni bodovi?
Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova podijeli s razdobljem za koje su obračunati. Sami vrijednosti bodovi se s druge strane utvrđuju na temelju plaća i osnovica osiguranja ostvarenih od 1. siječnja 1970. godine tako da se plaća, odnosno osnovica osiguranja, utvrđena za svaku kalendarsku godinu podijeli s prosječnom godišnjom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu te na temelju drugih dohodaka na koje su plaćeni doprinosi za obvezno mirovinsko osiguranje.
Drugim riječima, staž se računa do mjeseca prestanka rada, a svaki odrađeni mjesec u godini ulazi u izračun, neovisno o kojem se mjesecu u godini radilo, ali se onda za izračun u obzir ne uzima plaća, nego se uzimaju prosječni vrijednosni bodovi.
Također, valja napomenuti kako i velik broj umirovljenika radi i u nakon odlaska u mirovinu, o čemu smo pisali ovdje.
Kako se određuje mirovina?
Svota mirovine računa se tako da se osobni bodovi pomnože s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednošću mirovine.
Osobni bodovi ovise o mirovinskom stažu i plaćama koje je osiguranik ostvario za vrijeme radnog vijeka, a utvrđuju se tako da se prosječni vrijednosni bodovi pomnože s ukupnim mirovinskim stažem i polaznim faktorom i jednako se računaju za sve vrste mirovina. Aktualna vrijednost mirovine za jedan osobni bod iznosi 10,86 eura.