Svaka treća osoba u Hrvatskoj puši, dok od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi

Ana Kanazir
31. kolovoza 2023.
Zdravlje
A- A+

Pušenje je vodeći čimbenik rizika za zdravlje, a osim aktivnog pušenja, opasno je i pasivno pušenje, odnosno udisanje duhanskog dima. Pušenje izaziva ovisnost, ali i uzrokuje velike probleme za organe, kao što i povećava rizik za više od trideset bolesti. U Hrvatskoj puši svaka treća osoba, što znači i da bi trebalo više pričati o ovom problemu.

Ilustracija: Pixabay

Pušenje je jako opasno jer može utjecati na nastanak raznih bolesti, a u nekim slučajevima može dovesti i do smrti. Duhanski dim sadrži 7.000 različitih kemijskih sastojaka, od kojih neki posebno oštećuju srce i krvne žile.

Muškarac se rukama drži za srce
Ovih 5 simptoma ne biste nikada povezali s bolesti srca, a mogu biti znak da je vrijeme za hitan posjet liječniku

Duhan izaziva razne probleme

U Hrvatskoj je skoro svaka treća odrasla osoba pušač, što nas i smještava u sam svjetski vrh po konzumaciji cigareta. Štoviše, svaki drugi pušač popuši 15-24 cigarete dnevno, kako je navedeno na stranicama Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije. Ovime se ugrožava zdravlje jer je pušenje jedno od glavnih čimbenika rizika za nastanak bolesti srca i krvnih žila. Posebno može utjecati na pojavu srčanog udara, moždanog udara i bolesti periferne cirkulacije.

Osim na pušače, cigarete utječu i na pasivne pušače jer duhanski dim sadrži više od 7.000 različitih kemijskih sastojaka, a najštetniji su nikotin, katran i ugljični monoksid. O samoj opasnosti duhana govori i činjenica da je duhan drugi vodeći uzrok bolesti srca i krvnih žila, odmah nakon visokog krvnog tlaka, a pušači imaju dva do četiri puta veću vjerojatnost razviti koronarnu bolest srca ili moždani udar nego nepušači, kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

S druge strane, uz cigarete, opasnost za zdravlje imaju i električne cigarete i cigarete koje se griju. Dokazi koji se temelje na procjeni kemijskih spojeva u otopinama i aerosolu iz e-cigarete ukazuju na potencijalnu citotoksičnost nekih otopina. Ovakve vrste cigarete su relativno nedavno uvedene, pa još ne postoji puno istraživanja o njihovom djelovanju, ali ona koja postoje upozoravaju na njihovu opasnost i štetnost na organizam.

Kako prestati pušiti?

Iako postoji više načina kako prestati pušiti, najvažnije je za početak imati jaku volju i želju i biti odlučan u svojem naumu. Osim toga, pomoći može i promjena navika i uvođenje novih navika kojima bi se onda zamijenilo pušenje.

Važna je i sama priprema. Odredite datum prestanka pušenja, pripremite se psihički i na papir stavite prednosti koje vas čekaju jednom kada prestanete pušiti. Ovako će vam biti puno lakše. Ne zaboravite se i nagraditi za svoj uspjeh i nepušenje. Ipak, ako nekada popušite cigaretu nemojte se kažnjavati, već samo nastavite dalje sa svojim naumom kao da se ništa nije dogodilo.

Nas zanima pušite li i vi cigarete i koju vrstu, a odgovore nam možete otkriti u anketi:

Pušite li?

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap