Projekt Zaželi ima itekako dodanu vrijednost: ‘Pomoć, povezanost i prijateljstvo koje sam dobila je neprocjenjivo’
Iako projektom Zaželi nije predviđeno sklapanje prijateljstava između žena zaposlenih tim projektom i korisnika usluga, ponekad se i to dogodi na obostrano zadovoljstvo. Takva je i priča 80-godišnje Vinkovčanke Julijane Benko Rapčan i 57-godišnje Gordane Novokmet.
Projektom Zaželi već se nekoliko godina diljem Hrvatske zapošljavaju žene u dobi iznad 50 godina, kako bi skrbile o starijim osobama, najčešće samcima. U trećoj fazi ovog projekta na vinkovačkom području, skrb dobiva oko 240 korisnika. Među njima je i 80-godišnja Julijana Benko Rapčan, kojoj je ovaj projekt, osim pomoći u kući, donio i novo prijateljstvo.
Svi će se korisnici složiti da ono što rade njihove skrbnice nema nikakvu cijenu, iako zapravo rade za minimalac. Naime, te su žene često jedina pomoć sve starijim žiteljima slavonskih sela koja su sve praznija. Osim susjeda i članova obitelji, obilaze ih još jedino gerontodomaćice, o čemu smo nedavno pisali.
– Ovaj projekt je prekrasan i tko ga je izmislio svaka mu čast. Gordana mi sve odradi. Ode kod liječnika, u ljekarnu, po namirnice, a s obzirom na to da koristim pomagala za hodanje i tu mi je jako potrebna, govori Julijana Benko Rapčan za portal Novosti.hr, pritom hvaleći svoju pomagačicu.
Ona je majka dvoje djece i baka petoro unučadi. No, svi su daleko. Kći je u Frankfurtu, a sin u Zaprešiću, a ona živi u Vinkovcima sa svojim drugim suprugom. Nije sama, ali joj svaka pomoć dobro dođe.
– Samo da mi netko čašu napuni vodom ja sam zadovoljna, jer ja uz ovu hodalicu ni to ne mogu, a puno mi znači i druženje, da imam s kime razmijeniti iskustva, dodaje ona.
Zadovoljstvo na obje strane
A pomaže joj 57-godišnja Gordana Novokmet, koja je dosad sudjelovala u sve tri faze projekta Zaželi. Ranije je brinula o šest osoba, a odnedavno se taj broj povećao na osam. No, njoj to nije teško. Zadovoljna je činjenicom što može pomoći ljudima, ali i što konačno radi, jer se tako osjeća korisno.
– Ovo mi je treća godina u Zaželi i nemam razloga za prigovor. Osjećam se ispunjeno jer radim, osjetim da sam korisna, a najveća sreća mi je zadovoljstvo korisnika, govori Novokmet koja je jedna od 30 Vinkovčanki koje su zaposlene na ovom projektu.
Dodaje kako bi bila najsretnija kad bi projekt trajao dulje, jer tako skuplja staž, a i pomaže ljudima u potrebi. Dnevno obiđe dva ili tri korisnika, a radi pet dana u tjednu. Uvijek je na raspolaganju drugim korisnicima, koji joj nisu po rasporedu.
– Pospremam im prostor, vodim brigu o osobnoj higijeni korisnika, odlazim po namirnice i lijekove, razgovaram s njima… Sve što jednoj osobi treba, a ne mogu si sami to priuštiti, pojasnila je.
Rođeno veliko prijateljstvo
Upravo to je bilo dovoljno da se rodi veliko prijateljstvo između Julijane i Gordane. Možda je to i najveći cilj ovog projekta, iako nije naveden u službenim propisima. Julijana je po prirodi takva da se rado voli družiti, pa je tako ostala u dobrim odnosima i sa ženom iz druge faze projekta.
– Pomoć, povezanost i prijateljstvo koje sam dobila je neprocjenjivo. Volim kad mi netko odmah govori “ti” jer tad osjećam povezanost, onaj “vi” mi nikako ne paše. Obična sam, jednostavna i naučila sam s ljudima, od spremačice do generalnog direktora, zaključila je 80-godišnjakinja.
Spomenut ćemo samo kako su u prvoj fazi projekta Zaželi, prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, sudjelovale 6.872 žene koje su brinule o 27.488 starijih osoba. U drugoj fazi je 8.366 žena brinulo za 59.404 osoba, dok je u trećoj fazi, koja još traje, predviđeno zapošljavanje 8.475 žena koje će pružati usluge za 51.082 osobe u potrebi.