Najveće usklađivanje mirovina do sada: Analitičar je za nas izračunao o kojem se postotku radi
Državni zavod za statistiku je objavio i posljednji važan podatak koji je potreban za izračun mirovina, a to su podaci o prosječnoj bruto plaći za polugodište. Uz prethodno objavljene podatke o inflaciji, sada je moguće izračunati i samu stopu usklađivanja, a svoj izračun nam je poslao analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper koji kaže da postotak usklađivanja iznosi 8,42 posto.
Iako je početna procjena Željka Šemper za usklađivanje mirovina bila 8,53 posto, ovaj postotak je kasnije revidirao pa je iduća procjena nakon poznatih podataka u srpnju iznosila 8,28 posto, o čemu smo pisali ovdje. Sada nam je dostavio i svoj konačan izračun stope usklađivanja koja iznosi 8,42 posto.
Podaci o plaći i inflaciji
Poznati su svi podaci koji su potrebni za određivanje postotka usklađivanja. Kako je danas Državni zavod za statistiku objavio, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za lipanj 2023. iznosila je 1.150 eura, a prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za lipanj 2023. iznosila je 1.590 eura.
Gledano po polugodištima, prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za prvo polugodište 2023. iznosila je 1.547 eura, a za drugo polugodište 2022. godine 1.397 eura, što pokazuje da je prosječna mjesečna bruto plaća za prvo polugodište 2023. nominalno viša za 10,7 posto, a realno za 7,4 posto.
Kao što smo pisali ovdje, inflacija za srpanj je bila u padu, odnosno, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u srpnju 2023. u odnosu na srpanj 2022. su u prosjeku više za 7,3 posto, dok su u odnosu na lipanj u prosjeku više za 0,2 posto.
Najveće usklađivanje do sada
Prema formuli za izračun usklađivanja, koja u obzir uzima 70 posto faktora koji je više rastao te 30 posto faktora koji je rastao u manjem postotku, Šemper nam je dao i svoj izračun koji je i objasnio.
– Danas, 21. kolovoza, Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je podatke za lipanj o neto (1.150 euro) i bruto plaći (1.590 euro). Prema tome stopa rasta bruto plaća (I.-VI.2023. / VII.-XII.2022.) iznosi 10,7%. Prije mjesec dana DZS je objavio i podatke o kretanju potrošačkih cijena (inflacije) za lipanj, pa stopa promjene prosječnog indeksa za isto razdoblje iznosi 3,1%. Iz tih podataka prema formuli 70:30 postotak usklađivanja iznosi 8,42%. Službenu odluku o postotku usklađivanju mirovina od 1. srpnja donijet će Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje krajem kolovoza, rekao nam je Šemper i dodao kako će ovo usklađivanje biti u rujnu na mirovini za kolovoz, kao i zaostatak za srpanj.
Kako nam je još rekao, političke stranke i udruge umirovljenika već godinama traže izmjenu sadašnje formule usklađivanja s omjera 70:30 na usklađivanje samo prema jednom, povoljnijem parametru, a otkrio je i kako bi, ako se nastavi ovakav način usklađivanja, uskoro udio mirovina mogao biti tek trećina plaće.
– U jesen 2016. kad je premijer Plenković dobio izbore, udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći iznosio je 40,03%, a u izbornom programu HDZ-a je imao cilj, da mirovine krenu prema 50% plaće. Nažalost, u ovih sedam godina svjedoci smo stalnog „plesa“ udjela (35 – 37%), pa političke stranke i udruge umirovljenika već godinama traže izmjenu sadašnje formule usklađivanja s omjera 70:30 na usklađivanje samo prema jednom, povoljnijem parametru. To doduše ne bi smanjilo ovu preveliku razliku mirovina u odnosu na plaće, već bi samo zaustavilo sve veći jaz između mirovina i plaća. Smanjenje razlika bilo bi u slučaju kad bi inflacija bila veća od rasta plaća. Nastavi li se i dalje po aktualnoj formuli, uskoro bi udio mirovina mogao biti tek trećina plaće, zaključuje Šemper.
Kako izgleda usklađivanje mirovina po godinama?
Podsjećamo, stopa usklađivanja aktualne vrijednosti mirovine koja se primjenjuje 1. siječnja i 1. srpnja svake kalendarske godine određuje se tako da se zbroji stopa primjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi i stopa promjene prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi.
Također, važno je napomenuti kako je ovo ujedno i najveće usklađivanje do sada, otkako je 1999. godine uveden ovaj model rasta mirovina temeljem promjena u plaćama i inflaciji. Zasad je rekordno usklađivanje iz srpnja prošle godine koje je iznosilo 6,18 posto. Koliko su mirovine rasle od 1999. na ovamo možete vidjeti u tablici ispod teksta.