Ginekologinja Grujić o pregledima nakon 65. godine i raku vrata maternice: ‘Starija dob nosi rizike za mnoge bolesti’
Danas se obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, odnosno Dan mimoza. Cilj je upozoriti na opasnosti raka vrata maternice, ali i potaknuti žene na redovite preglede. Rak vrata maternice je podmukla bolest, a simptomi se mogu javiti i deset godina kasnije i upravo zato je važno redovito ići na ginekološke preglede, kako nam je objasnila ginekologinja Jasenka Grujić.
Europski tjedan prevencije raka vrata maternice se obilježava svake godine u trećem tjednu siječnja. Koliko je važna prevencija govori i podatak da u Europi svake godine oko 60.000 žena oboli od raka vrata maternice, a 30.000 ih umre, dok u Hrvatskoj godišnje oboli više od 300 žena.
Što je rak vrata maternice?
Rak vrata maternice je zloćudna bolest koja se razvija u dijelu maternice koji se otvara u rodnicu. U 99,7 posto slučajeva on je uzrokovan infekcijom humanim papiloma virusom (HPV). Ova infekcija može godinama živjeti u tijelu bez da izaziva probleme, a onda se odjednom može aktivirati i izazvati promjene na sluznici. Ne postoji lijek za ovu infekciju, ali se zato mogu liječiti promjene na stanicama vrata maternice koje su uzrokovane HPV-om.
– Infekcija HPV-om prolazi spontano u oko 90% bolesnica. HPV infekciju najčešće imaju spolno aktivne žene mlađe od 25 godina, potom broj inficiranih opada, da bi se povećao u dobi od 45-50 godina, rekla nam je ginekologinja Grujić.
Dodala je kako je rak vrata maternice podmukla bolest koja dugo vremena može biti i bez simptoma, a nekada može proći i 10 godina od infekcije HPV-om do pojave invazivnog raka materničnog vrata.
Može li se spriječiti rak vrata maternice?
Rak vrata maternice se može spriječiti na jednostavan način, a to je redovitim pregledima. U ovom se slučaju bolest može dijagnosticirati u najranijoj fazi kada je izlječiva.
– Preventivni pregledi uključujući PAPA test su ključni jer omogućuju dijagnosticiranje te bolesti u fazi kad je bolest u potpunosti izlječiva. Postoje razni protokoli u vezi s učestalošću i načinima pregleda. Njima se može točno dijagnosticirati i HPV infekcija i rak vrata maternice. Ti postupci uzimaju u obzir dob žene, a u starijoj dobi bolest se može i mora spriječiti, rekla nam je Grujić i dodala kako je preventivni pregled ključan u starijoj dobi jer HPV ne uzrokuje samo rak materničnoga vrata već i karcinom cijelog anogenitalnog područja.
Je li potreban redoviti ginekološki pregled u starijoj dobi?
Struka smatra da se s ginekološkim pregledima može prestati kada žena navrši 65 godina života, a i sama ginekologinja Grujić nam je otkrila kako prema njezinom iskustvu žene starije od 60 godina rjeđe idu na preglede.
Rekla nam je i kako PAPA test nije potrebno ponavljati kod žena starijih od 66 godina koje nikada nisu imale promjene na PAPA testu, ali je svejedno potreban, važan i nužan odlazak na preglede. Posebno je nužan, kako nam kaže Grujić, kada žena ima neke od idućih simptoma i problema:
- Bolovi u području zdjelice i donjeg trbuha
- Krvarenje, bez obzira na intenzitet krvarenja
- Krvarenje nakon spolnog odnosa
- Bolan spolni odnos ili nemoguć odnos zbog bolova
- Pomjene vanjskoga spolovila, bilo kakve prirode
- Pojačani iscjedak
- Nemogućnost zadržavanja mokraće ili učestalo mokrenje
Kako izgleda ginekološki pregled kod žena starijih od 60 godina?
Dakle, u nekim će slučajevima biti potrebno uzeti PAPA test, dok će nekada biti dovoljan samo ultrazvuk vaginalnom sondom koji je pouzdana metoda u ranom otkrivanju promjena na jajnicima i maternici. Bez obzira na to, neke žene svejedno ne odlaze na preglede zbog neugode i bolnosti, ali i za to postoji rješenje.
– Atrofija tkiva spolovila i rodnice uz izraženu suhoću česta je i čest je razloga odustajanja i od spolnog odnosa i od ginekološkog pregleda. To je loše i tužno jer se lijekovima (koji ne moraju nužno sadržavati hormone) može osigurati dovoljna vlažnost spolovila i rodnice. Također, poticanjem seksualnog odnosa s penetracijom ili upotrebom pomagala koje žena može umetnuti u rodnicu, može osigurati prohodnost rodnice, rekla nam je ginekologinja Grujić.
Kako se pripremiti za ginekološki pregled?
Ipak, kako bi pregled bio što bezbolniji treba se pripremiti i paziti na nekoliko stvari. Preventivni pregledi spašavaju život pa je važno i pregrmiti tu dozu straha.
– Starija dob nosi sa sobom rizike za pojavu mnogih promjena i bolesti. Jedna od zadaća medicine je osigurati dovoljno rano postavljanje dijagnoze, a ginekološka znanost dokazala je da preventivni pregledi spašavaju život. To naročito vrijedi za zloćudne bolesti, ali i liječenje ostalih problema i stanja koja ne omogućuju kvalitetan život, rekla je ginekologinja.
Za kraj je dala i savjet svakoj ženi što napraviti prije pregleda. Potrebno je isprazniti mjehur i crijeva te se probati što više opustiti. Također, objasnila je i kako će savjestan ginekolog s posebnom empatijom pregledati stariju ženu ili onu s atrofijom spolovila jer će upotrijebiti najmanje instrumente, koristit će gel, a sve će napraviti nježno i polako.