Dane pred nama će obilježiti visoke temperature i novi toplinski val, evo na što sve trebate paziti

Ana Kanazir
10. srpnja 2023.
Zdravlje
A- A+

Visoke temperature mogu biti jako opasne i utjecati na zdravlje. U ovim danima su u posebnoj opasnosti osobe s kardiovaskularnim, respiratornim, bubrežnim ili mentalnim bolestima, a jednako tako, paziti moraju i starije osobe. Kako ne bi došlo do toplinskog udara, niz institucija je izdao upozorenja i preporuke kojih se treba pridržavati.

Sunce između oblaka

Visoke temperature | Foto: Unsplash

Visoke temperature mogu biti stvarno opasne, pogotovo ako se ne pridržavate određenih savjeta. U zadnjem se desetljeću uočava trend porasta temperature u ljetnom razdoblju. Pazite na sebe i držite se preporuka stručnjaka.

Obratite pažnju na sve detalje

Sunce između oblaka
Stiže nam vrućina: Uz ovih 10 jednostavnih mjera, starije osobe i kronični bolesnici neće imati problema

Kako navodi HZJZ visoke temperature najnegativnije utječu na dišni sustav kroničnih bolesnika pri čemu može doći do otežanog disanja i kašlja. Jednako tako, krvne žile se šire i snižava se tlak. Zbog dehidracije može doći i do lokalne tromboze i naticanja nogu. Kod naglih promjena temperatura može doći do infarkta, a UV zračenje je posebno opasno.

Neke od preporuka HZJZ-a su:

  • Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine da vam boja urina bude svijetla
  • Pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se i samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda
  • Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima
  • Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl.
  • Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca kišobrani i lepeze za rashlađivanje zraka
  • Jedite češće male i po mogućnosti tekuće obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako možete, pripremite miješano svježe voće, tzv. “smoothie”

Osim toga treba paziti i na prostor u kojem boravite. Tako rashladite svoj dom na način da preko dana imate spuštene rolete i zatvorene prozore, dok ih navečer podignite i otvorite sve prozore da vam uđe svježi zrak. Pomoći mogu ventilatori i klima uređaji, pri čemu razlika između unutarnje i vanjske temperature ne bi smjela biti veća od sedam stupnjeva. Izbjegavajte i naporan tjelesni rad, odnosno poslove na suncu obavljajte ili u ranojutarnjim satima do 7 ili popodne nakon 17 sati. Ne zaboravite i koristiti kreme sa zaštitnim faktorom. Ako boravite dugo na suncu, može doći i do sunčanice, o kojoj smo pisali u ovom tekstu.

U slučaju da imate zdravstvenih problema, tek tada trebate paziti kod toplinski valova i pridržavati se svih savjeta i preporuka. Držite lijekove na temperaturi ispod 25 ˚C ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku). Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova, pogotovo one za pojačano mokrenje i snižavanje tlaka. Dodatne savjete možete vidjeti u ovom tekstu.

Što ako se ne osjećate dobro?

Ako ste bili dugo na suncu, potrebno je prepoznati simptome koji upućuju da nešto nije u redu i odmah reagirati. Odnosno, treba slijediti navedene savjete HZJZ-a:

  • Ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju, tražite pomoć, što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu
  • Popijte vodu ili nezaslađeni razrijeđeni voćni sok više puta po nekoliko gutljaja
  • Smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu
  • Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite (npr. juhu, “smoothie” od povrća i dr.), a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite medicinsku pomoć
  • Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju

Kakvo će točno vrijeme biti možete vidjeti na stranici Državnog hidrometeorološkog zavoda, pri čemu je označena i kolika će opasnost biti:

Toplinski val prikaz na DHMZ-u

Toplinski val | Foto: DHMZ

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap