Bitno je znati: Kako pomoći sebi i drugome u slučaju toplinskog udara
Toplinski udar jedna je od najtežih posljedica toplinskih valova. Potrebno je zaštititi se pravilnom hidracijom, laganom prehranom, pažljivim odijevanjem i izbjegavanjem sunca. No, ako druga osoba doživi toplinski udar, moguće joj je pomoći. Savjete kako to učiniti otkrili su iz hitne medicinske službe.
Ovoga je ljeta, iako nam se to po vremenu u proteklih nekoliko dana ne čini, zabilježen najtopliji dan u povijesti. Tog 6. srpnja, prosječna je globalna temperatura dosegnula rekordnih 17,08 Celzijevih stupnjeva. Unatoč, olujama koje su prošloga i ovoga tjedna zahvatile regiju, nije isključeno kako će ovog ljeta biti još toplinskih valova.
Preporuke zdravstvenih službi o njima smo već prenijeli. Ipak, važno se posvetiti i posljedicama toplinskih valova. Najopasnija je toplinski udar. Iako ima simptome slične sunčanici, nije riječ o istom stanju, jer se toplinski udar može dogoditi i bez izravne izloženosti suncu. Stoga su iz hitne medicinske službe novinarki Ivani Jurišić s portala Dnevno.hr detaljno opisali simptome toplinskog udara.
– Glavobolja i vrtoglavica, nelagoda, uznemirenost i smetenost, ubrzani puls, crvena, topla i suha koža, povišena tjelesna temperatura (iznad 40 stupnjeva), poremećaj ili potpuni gubitak svijesti znakovi su toplinskog udara. Isti se može spriječiti izbjegavanjem boravaka na otvorenom u najtoplijem dijelu dana od 10 do 17 sati, a to se posebno odnosi na djecu, trudnice, starije osobe i kronične bolesnike, objasnili su.
Savjeti za lakše podnošenje vrućina
No, oni koji rade na otvorenom tijekom ljetnih mjeseci teško mogu poslušati neke od ovih savjeta. Ipak, i oni se mogu zaštititi češćim odmaranjem i sklanjanjem u hladovinu. Uz to, svakih pola sata bi trebali popiti čašu i pol vode. “Hitnjaci” savjetuju laganiju prehranu, baziranu na voću, povrću i juhama te izbjegavanje masne i začinjene hrane, kave, alkohola i gaziranih pića.
Osim toga, poželjno je prikladno se odjenuti. Preporučljivo je uzeti prozračnu i svijetlu odjeću, laganu obuću, šešir i sunčane naočale. Pomoći će i tuširanje u mlakoj vodi.
Kako pomoći drugome
No, ako se netko nađe u blizini osobe koja je doživjela toplinski udar, najbolje je pozvati 194. Dok ekipa hitne pomoći ne stigne, može i sam pomoći ugroženoj osobi.
– Pogođenu osobu premjestite u hlad ili hladniji prostor, uklonite što više vanjske odjeće te ako je bez svijesti, a diše, postavite ju u bočni položaj. Hladite ju mokrim oblozima dok se temperatura ne spusti ispod 38 stupnjeva i pokušajte stvoriti umjetni vjetar lepezom, novinama i sličnim, savjetuju iz hitne medicinske službe.
Poznato je da i životinje mogu doživjeti toplinski udar. Kako njima pomoći u toj situaciji možete pročitati ovdje.