Kako je nastao legendarni komodorac? Računalo za mase, a ne za klase!
Najobičniji pametni telefon danas nam nudi neusporedivo više opcija nego legendarno prvo kućno računalo koje je u naše domove, ako smo imali sreće, ušlo 80-ih godina. S popularnim komodorcom koji je nekad bio sinonim za rad, ali i zabavu, rado se vraćamo gotovo četiri desetljeća natrag u mladost.
Objavljuje Tehnički muzej Nikola Tesla u Nedjelja, 31. siječnja 2021.
Tehnički muzej Nikola Tesla odlučio nas je danas vratiti gotovo četiri desetljeća u mladost, i to s legendarnim komodorcom. Ovaj najpopularniji i najprodavaniji kompjutor 80-ih odredio je smjer digitalne komunikacije čitavih generacija.
Preteči Commodore PET predstavljen je 1977. godine, a Commodore 64 koji je predstavljen 1982. godine postao je najbolje prodavano osobno računalo u povijesti. A povijest njegova nastanka više je nego zanimljiva.
Objavljuje Tehnički muzej Nikola Tesla u Nedjelja, 31. siječnja 2021.
Naime, malo je poznato kako iza kompanije Commodore stoji poljski Židov Idek Trzmiel. Preživjevši kao dječak Auschwitz i susret s njegovim “Anđelom smrti” dr. Mengeleom, nakon oslobođenja emigrira u SAD gdje anglicizira svoje ime u Jack Tramiel. Zahvaljujući novčanoj potpori američke vojske nakon odsluženog vojnog roka, 1953. godine osniva malenu tvrtku koja se bavila popravkom pisaćih strojeva te joj daje vojskom inspirirano ime – Commodore.
Ranih 1960-ih zbog priliva kvalitetnih i jeftinih japanskih pisaćih mašina na američko tržište posao zapada u krizu, stoga se s partnerom odlučuje preusmjeriti na posao proizvodnje računskih strojeva. Tijekom poslovnog putovanja u Japan uviđa kako na scenu stupaju digitalni kalkulatori koje će sasvim sigurno istisnuti klasične računske strojeve, stoga se upušta u poduhvat proizvodnje kalkulatora. U tom procesu uz nemalu pomoć vrsnih inženjera s kojima surađuje ubrzo shvaća kako se budućnost nalazi u računalima te počinje stvarati povijest.
Objavljuje Tehnički muzej Nikola Tesla u Nedjelja, 31. siječnja 2021.
Računalo Commodore PET predstavljeno je 1977. godine, a Commodore 64 koji je predstavljen 1982. godine postao je najbolje prodavano osobno računalo u povijesti. Jack Tramiel ostao je vjeran svojoj maksimi: “Radimo računalo za mase, ne za klase!”, što je rezultiralo ukupnim brojem od oko 17 milijuna prodanih računala Commodore 64.
U Hrvatskoj su mnogi svoje prve korake vezane uz računalstvo, pa makar i kroz igranje nezaboravnih računalnih igara, napravili upravo na Commodoru 64.
Objavljuje Tehnički muzej Nikola Tesla u Nedjelja, 31. siječnja 2021.
Tehnički muzej Nikola Tesla u svom fundusu čuva primjerke računala Commodore PET, Commodore 64, Commodore 128 te čak i rijetke primjerke kalkulatora Commmodore.