TOPS Ljubljana bila je poznata tvornica u susjedstvu koja je proizvodila pisaće strojeve. Na letku možete vidjeti pisaći stroj S-3 iz 1962. godine. Ovaj letak je na svojoj Facebook stranici podijelio Tehnički muzej Zagreb.
Na Facebook stranici Tehničkog muzeja u Zagrebu objavljen je stariji reklamni letak na kojem je prikazan pisaći stroj iz 1962. godine. Riječ je o proizvodu ‘Tovarne pisalnih strojev’ iz Ljubljane kojeg na ovom letku predstavlja dama koja radi u kancelariji. Drži ruke na pisaćem stroju, a na letku piše da je riječ o S-3 kancelarijskom pisaćem stroju visoke kvalitete.
– Prvi pisaći stroj patentirao je engleski inženjer Henry Mill 1714., no prvi upotrebljivi prototip s valjkom i polužjem izradio je austrijski mehaničar Peter Mitterhofer 1866. Serijsku proizvodnju pokrenula je američka tvornica Remington 1873. Električni pisaći strojevi s izmjenjivom glavom pojavili su se u drugoj polovici XX. st. (patentirala ih je tvrtka IBM), a nešto poslije i strojevi s mikroprocesorom, koji su na malenom zaslonu mogli prikazati tekst prije no što će biti otisnut na papiru, piše Enciklopedija.hr.
Pisaći stroj je do pojave osobnog računala i laptopa bio esencijalni uredski alat, ali jednostavno nije se mogao nadmetati s onim što mogu kompjutori. Usprkos razvitku računala, primjerice, 2009. godine se prodalo oko 400.000 pisaćih strojeva. Jedan od zadnjih ‘bastiona’ pisaćih strojeva je bila tvornica Godrej and Boyce u Indiji, koja je zatvorila 2011. godine. Do pojave osobnog računala, pisaći stroj bio je esencijalni uredski alat, ali je bitku s računalima gubio velikom brzinom. Usprkos računalnoj revoluciji, tijekom 2009. prodano je 400.000 pisaćih strojeva. Indija je tvrdoglavo održavala proizvodnju pisaćih strojeva, ali su osobna računala na kraju odnijela pobjedu. Pogledajte ovdje letak za mrežaste čarape Međimurske trikotaže Čakovec.