Foto dana: Ljubitelji kave će se rado sjetiti ovog mlinca samoborske tvrtke
Kava je omiljeni napitak mnogima od nas, a svi ljubitelji kave znaju kako ona ima još bolji okus ako je friško smljevena. Nekada se kavu mljelo u električnom mlincu za kavu MIKI koji je proizvodila tvrtka Elektron-Kontakt iz Samobora. Mlinac za kavu je dizajnirao Bruno Planinšek, a proizvod samoborske tvrtke bio je uvršten u svjetsku selekciju industrijskog dizajna. Kasnije ga je zbog svoje funkcionalnosti i jednostavnosti otkupio Muzej moderne umjetnosti u New Yorku.
![Mlinac za kavu i šalica kave](https://www.mirovina.hr/app/uploads/2025/02/Mlina-za-kavu-i-salica-kave-scaled.jpg)
Mlinac za kavu i šalica kave | Foto: Tehnički muzej Nikola Tesla/Pexels
Poznati električni mlinac za kavu MIKI hrvatskog proizvođača tvrtke Elektron-Kontakt iz Samobora dizajnirao je poznati hrvatski dizajner Bruno Planinšek, objavio je na svojim stranicama Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu. Bijeli električni mlinac za kavu na kojemu piše ‘MIKI’ je iz 1966. godine. Njegov dizajner Planinšek 1956. tim je dizajnom započeo suradnju s tvrtkom Elektron-Kontakt.
Osim kave, mlinac je mljeo šećer i papar
Mlinci za kavu bili su izvozni proizvod za tržišta zapadne Europe i sjeverne Amerike. Kroz proziran poklopac mlinca mogla se kontrolirati veličina, točnije finoća samljevene kave, a kako se tijekom mljevenja kava stalno miješala, sva je količina bila jednako usitnjena. Kada s vremenom noževi za mljevenje kave otupe, njihova funkcionalnost ne nestaje zato što se zrnca kave ne melju rezanjem, nego razbijanjem, stoji u opisu proizvoda ovog električnog mlinca za kavu.
Ovi mlinci za kavu mogli su poslužiti i za mljevenje i usitnjavanje kristalnog šećera i papra, kako su naveli, a svojom veličinom mlinac za kavu prilagođen je ruci. Mlinac za kavu MIKI predviđen je za mljevenje 50 grama, odnosno osam šalica kave. Većina nas voli piti kavu u jutarnjim satima, no zašto je bolje odgoditi je za kasnije, pogotovo ako pijete lijekove, pročitajte ovdje.
‘Odlikuje ga jednostavan i funkcionalan oblik’
– Kao primjer uspješnog produkt-dizajna MIKI je bio uvršten u svjetsku selekciju industrijskog dizajna do deset dolara na izložbi u St. Louisu 1965. zajedno s radovima tada renomiranih svjetskih industrijskih dizajnera poput Ettorea Sottsassa, Tapija Wirkkalae i Maxa Billa. Ondje izložen primjerak MIKIJA otkupljen je za fundus Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku, MOMA. Odlikuje ga do krajnosti jednostavan i funkcionalan cilindrični oblik kućišta i poklopca, koji se razlikuju samo po vrsti plastične mase, stoji na stranicama Tehničkog muzeja.
Proizvodnja ovih mlinaca za kavu nastavila se sve do sedamdesetih godina 20. stoljeća, jedino se nakon udruživanja Kontakta 1970. s tvornicom Rade Končar mijenjalo ime proizvoda u Končar. Ipak, prepoznatljiva cilindrična forma mlinca izrađena od plastične mase ostala je ista. Tvrtka je osim mlinaca za kavu proizvodila štednjake, kuhala, aparate za pranje rublja, usisavače, glačala i bojlere. Nedavno smo pisali o kvalitetnoj perilici rublja iz 1969. godine hrvatske tvrtke ‘Rade Končar’ koju možete vidjeti ovdje.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.