Žena Imoćaninu (77) obećala uplatiti novac, on joj dao podatke pa ostao bez 4.300 eura
Svaka treća računalna prijevara ostaje neriješena, jer je počiniteljima virtualno teško ući u trag. Jedna od žrtava postao je i 77-godišnji Imoćanin. Nepoznata žena rekla mu je uplatiti novac, a on joj je dao podatke bankovne kartice. Nakon toga ubrzo je shvatio da mu je s računa nestalo 4.300 eura. Policija iznova apelira na građane da ne daju nikome osobne podatke.
Računalna prijevara dogodila se 77-godišnjem Imoćaninu. Umirovljenik je preko interneta kontaktirao sa ženom koja je rekla da će mu na račun prebaciti novčana sredstva. Kako bi mu uplatila novac, dao joj je podatke bankovne kartice. Međutim, nakon toga primijetio je da mu je s računa nestalo 4.300 eura.
Policija iznova apelira na građane, pogotovo one starije, da se informiraju o internetskim i računalnim prijevarama. Važno je ne ulaziti u komunikacije s nepoznatim osobama, pogotovo ne onima koje nam žele uplatiti novac. Te situacije nisu realne ni stvarne, a prevarantima je cilj kroz uvjeravanje doći do naših osobnih podataka i novca. Upravo zato podatke s kartice, posebice šifre i sigurnosne kontrolne brojeve ne treba davati nikome. Kako bi zaštitila građane, policija je pokrenula i vrlo uspješnu kampanju WEB heroj, a kako se zaštititi od prijevara na internetu pročitajte ovdje.
Također, policija ukazuje i na još jedan važan način kako prepoznati lažne internetske trgovine.
– CARNET-ov Nacionalni CERT u rad je pustio novi servis CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi provjerili internetsku trgovinu je da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru, poručili su iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske.