Umirovljenica uplatila 28.000 eura: Prevarili su je i lažni FBI i kirurg iz Turske i UN-ovac

Jasmina Grgurić Zanze
12. listopada 2024.
Crna kronika
A- A+

Internetska prijevara skupo je koštala 74-godišnju bjelovarsku umirovljenicu. Zbog uplata na razne inozemne račune ostala je bez 28.000 eura. Novac je prvo uplaćivala UN-ovom mirovnjaku u Afganistanu. Potom ju je kirurg iz Turske spojio s FBI agencijom kako bi joj vratili novac od prijevare. Na kraju je i njima uplatila na tisuće eura, da bi shvatila kako na aerodromu nema njezinog obećanog novca u metalnoj kutiji sa šifrom. Policija iznova upozorava na opasnost od romantičnih i ostalih prijevara na internetu.

ženska osoba sjedi ispred prijenosnog računala i pretražuje podatke

Korištenje interneta kod starijih osoba | foto: Ilustracija: Pixabay

Internetska prijevara, pogotovo ona romantična, može vas koštati na tisuće eura. Unatoč kampanji WEB heroj, o kojoj smo pisali ovdje, žrtava među starijim osobama je mnogo. Bjelovarska umirovljenica ostala je bez 28.000 eura koje je uplaćivala proteklih godinu dana na razne inozemne račune. Sve je počelo tako da joj se lani u rujnu javio djelatnik UN-a na mirovnoj misiji u Afganistanu, gdje je zbog ratnih okolnosti ostao bez novca.

Umirovljenica gleda u mobitel
Romantična prijevara: Riječka umirovljenica (68) prevarantu uplatila više od 40.000 eura

Kirurg iz Turske spojio ju s FBI agencijom

Kako bi pomogla lažnom UN-ovom mirovnjaku, 74-godišnjakinja je na razne račune u inozemstvu uplatila više tisuća eura. Nakon toga ju je preko mobilne aplikacije kontaktirala osoba koja joj je ponudila pomoć da vrati sav svoj novac. Osoba je tražila dodatnu novčanu naknadu tako da je i njoj umirovljenica uplatila značajan novčani iznos.

Potom joj se javio i kirurg iz Turske koji joj je također ponudio pomoć oko vraćanja novca i spojio ju navodno s FBI agencijom. Uskoro nakon toga putem mobilne aplikacije dobila je poruku od korisnika pod nazivom “FBI Worldwide”. Obaviještena je da je zbog pomoći u hvatanju prevaranta dobila nagradu od 25.000 dolara i da će joj sav novac koji je do tad uplatila biti vraćen, a da ga samo treba preuzeti na aerodromu u Zagrebu. Navodno, obećani novac se nalazio pod šifrom u metalnoj kutiji. Međutim, prije preuzimanja trebala je uplatiti dodatan novac, što je ona i učinila u više navrata.

Prevarant(ica) koristi laptop u svrhu otuđivanja osobnih podataka i novca s bankovnog računa.
Kako se zaštititi od prevara na internetu: 'Ulovimo lika s weba koji tvoje eure vreba'

Konačno shvatila da ne postoji nikakav paket s novcem

– Kada je nakon provjera utvrdila da ne postoji nikakav paket s novcem kojeg bi trebala preuzeti, shvatila je da je prevarena za ukupno 28 tisuća eura koja je uplatila na račune nepoznatih osoba u inozemstvu. U ovom slučaju radi se o još jednom primjeru romantične prijevare. Upravo na tim primjerima upozoravamo, posebno osobe starije životne dobi koji su nažalost najčešće mete ovakvih prijevara, da ne nasjedaju na ovakve modalitete prijevara, upozorili su u petak iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorska.

Čini se kako je ovaj drastični slučaj prijevare pogodio i same bjelovarske policajce. Očito im je žao starije žene i tolikog novčanog iznosa bez kojega je ostala.

– Posljedice takvih prijevara su ozbiljne, dovode do financijskih gubitaka, gubitka povjerenja i samopouzdanja, narušavanja ugleda i često izazivaju dugotrajni emocionalni stres kod žrtava i njihovih obitelji, zaključili su o ovom nemilom slučaju.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap