Lažne poruke ne prestaju stizati: Trenutno su aktualne čak dvije prevare
Financijski inspektorat je upozorio na pojavu lažnih poruka kojima se pokušava ukrasti identitet osobe, odnosno pokušava se doći do podataka kartice. Ovakve poruke se najčešće šire elektroničkom poštom, a pošiljatelj se lažno predstavlja kao Ministarstvo financija – Financijski inspektorat i upozorava primatelja na navodno pranje novca. S druge strane, policija upozorava i na lažne SMS poruke o plaćanju troškova dostave za paket.
Često pišemo o raznim vrstama prevara, a trenutno su na snazi one koje se šalju porukama. Na njih su upozorili iz Ministarstva financija i iz policije, točnije iz PU splitsko-dalmatinske. Najvažnije je prepoznati znakove koji upućuju na prevaru, ali i nikada ne otkrivati svoje podatke.
E-mail poruke ‘Financijskog inspektora’
Ministarstvo financija je na svojim stranicama objavilo upozorenje kako se elektroničkom poštom širi prevara. U poruci koja se pošiljatelj lažno predstavlja kao Ministarstvo financija, odnosno kao Financijski inspektorat i upozorava primatelja na navodno pranje novca preko off-shore računa. Ovdje nije kraj priče pa od njega traži i dostavu podataka o računima otvorenim u hrvatskim bankama, a ako se to ne napravi prijeti se blokadom tih računa.
Naglašavaju kako ovi mailovi mogu sadržavati i QR kodove, ali i kako su često gramatički netočni. Financijski inspektorat koristi isključivo adrese koje završavaju na @mfin.hr ili na @fina.hr. Također, Financijski inspektorat nikada neće od korisnika tražiti identifikacijske podatke za pristup njihovim računima. Kako se sve možete zaštiti od internetskih prevara pročitajte i u ovom tekstu.
Plaćanje dodatnih troškova dostave
Druga prevara koja je trenutno aktualna je ona koju stanovnici dobivaju na svoje mobilne telefone putem SMS-a. U poruci se navodi da vam je stigao paket i da preko poveznice morate uplatiti dodatne troškove dostave kako bi pošiljka mogla biti isporučena. Ovo se dogodilo muškarcu s područja Splitsko-dalmatinske županije kojeg je onda preglednik preusmjerio na lažnu stranicu društva koje se bavi dostavom paketa. Nažalost, on je na stranici unio podatke sa svoje bankovne kartice i uskoro je shvatio da je prevaren i da je ostao bez gotovo 900 eura.
– Upozoravamo građane da budu oprezni ako zaprime ovakve SMS poruke, koje sadržavaju poveznicu na druge internet strance, a u kojima se pod krinkom plaćanja troškova poštarine od nekoliko eura ili centi za dostavu paketa traži da upišu svoje podatke s kartice, poručuju iz PU splitsko-dalmatinske.