Kako prepoznati internetske prijevare na društvenim mrežama i zaštititi se od njih

Marko Repecki
27. travnja 2025.
Crna kronika
A- A+

Društvene mreže odlične su za povezivanje s drugima, ali postale su i alat brojnih internetskih prevaranata. Mnoge prijevare ciljaju na povjerenje korisnika, a često se javljaju kao poruke prijatelja, romantični interes ili poslovna prilika. Prepoznati znakove da bi se moglo raditi o prijevari ključno je kako biste zaštitili svoje podatke i novac. Donosimo pregled najčešćih taktika prevaranata i savjete kako ostati siguran.

Umirovljenica telefonira Foto: Canva

Društvene mreže već su godinama neizostavan dio svakodnevice, naročito kada je riječ o održavanju kontakta s prijateljima i članovima obitelji. No, koliko god korisne bile, istovremeno su i plodno tlo za prijevare. Prevaranti koriste različite trikove kako bi stekli povjerenje korisnika i potom ih naveli da otkriju osjetljive podatke ili im čak uplate novac.

Umirovljenica
Umirovljenica (75) postala žrtva i romantične i računalne prijevare: Ostala bez 50.000 eura

Lažni profili, ljubavne priče i poruke u panici

Jedna od najčešćih taktika koju koriste je obećanje koje zvuči predobro da bi bilo istinito. Ponude o brzom i lakom novcu, nagradne igre, “ekskluzivne” poslovne prilike ili pokloni često su samo mamac za krađu osobnih podataka. Kad takva poruka stigne putem društvene mreže, uvijek je dobro zapitati se: “Zvuči li ovo predobro da bi bilo istinito?”. O jednom takvom slučaju pisali smo ovdje.

Još jedan signal za oprez su zahtjevi za prijateljstvo s profila koje ne poznajemo. Ako osoba nema gotovo nikakvu aktivnost, nekoliko fotografija i nijednog zajedničkog prijatelja – vrlo je moguće da se radi o lažnom profilu čija je jedina svrha ostvariti kontakt i izmamiti informacije ili novac.

Posebnu pažnju treba obratiti i na tzv. romantične prijevare. Ako netko s kim ste tek započeli dopisivanje vrlo brzo izrazi snažne emocije i tvrdi da se nalazi u inozemstvu – primjerice da radi u vojsci ili na naftnoj platformi – a zatim počne tražiti novac zbog neke “hitne” situacije, riječ je o poznatom obrascu prijevare.

Sve je češća i praksa da prevaranti provale u stvarne profile ili ih vješto imitiraju, pa se jave u ime člana obitelji ili prijatelja. Poruke poput “u nevolji sam, treba mi hitno novac” trebale bi odmah izazvati sumnju. Prije nego što bilo što poduzmete, pokušajte provjeriti autentičnost poruke putem drugog kanala – telefonom, osobno ili na neki drugi način.

Sumnjive poveznice i pritisak da brzo reagirate

Važno je znati da niti jedna ozbiljna tvrtka neće tražiti lozinku, broj bankovnog računa ni druge osjetljive podatke putem društvenih mreža. Takvi zahtjevi gotovo su siguran znak pokušaja prevare. Prevaranti nerijetko koriste i sumnjive poveznice koje vode na stranice osmišljene za krađu podataka ili širenje virusa. Čak i ako poruka dolazi s profila poznanika, budite oprezni – moguće je da je profil hakiran.

Na kraju, tu su i drugi znakovi koji mogu odati prevarante: loša gramatika, čudne formulacije rečenica, neobičan ton pisanja, kao i pritisak da odmah reagirate. Sve to dio je taktike kojom vas pokušavaju uhvatiti nespremne i potaknuti da djelujete impulzivno. Ako posumnjate na prijevaru, najbolja reakcija je – ne reagirati. Poruku jednostavno izbrišite, profil prijavite društvenoj mreži i blokirajte kontakt.

Ako sumnjate da je profil vašeg prijatelja kompromitiran, obavijestite ga na drugi način. Društvene mreže mogu biti korisne i zabavne, ali samo ako se njima služimo pažljivo i odgovorno. Ako niste sigurni u ispravnost neke poruke, uvijek se možete posavjetovati s osobom od povjerenja. Bolje je provjeriti dvaput nego kasnije žaliti.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap