Bivši predsjednik Jimmy Carter umro u 100. godini: ‘Učinio je sve da poboljša živote Amerikanaca’

Ivana Moslavac
30. prosinca 2024.
Crna kronika
A- A+

Bivši američki predsjednik Jimmy Carter umro je u 100. godini. Njegovo predsjedništvo ostat će zapamćeno po naporima u suočavanju s gospodarskim problemima i krizi s taocima u Iranu, koja je završila smrću osam Amerikanaca. Carter je 2002. primio Nobelovu nagradu, a predsjednik Joe Biden kazao je da je svijet izgubio izvanrednog državnika i humanitarca.

Umro je Jimmy Carter

Umro je Jimmy Carter | Foto: Screenshot

Umro je bivši američki predsjednik Jimmy Carter. Tijekom života je primio Nobelovu nagradu za mir za svoj humanitarni rad, a umro je u dobi od 100 godina, poručili su američki mediji. Carter je prošle godine prekinuo liječenje zbog nepoznate bolesti i umjesto toga počeo primati hospicijsku njegu u svom domu.

Donald Trump: ‘Svi mu dugujemo zahvalnost’

Predsjednik Joe Biden i prva dama Jill Biden rekli su da je svijet izgubio izvanrednog vođu, državnika i humanitarca, a opisali su ga Opisujući ga kao principijelnog čovjeka, punog vjere i poniznosti. Predsjednik Biden rekao je da će državni sprovod biti održan u Washingtonu DC, piše BBC.

– Izazovi s kojima se Jimmy suočio kao predsjednik došli su u ključnom trenutku za našu zemlju i on je učinio sve što je u njegovoj moći da poboljša živote svih Amerikanaca. Zbog toga mu svi dugujemo zahvalnost, napisao je novoizabrani predsjednik Donald Trump na društvenim mrežama.

Carterovo predsjedništvo ostat će zapamćeno po njegovim naporima u suočavanju s akutnim gospodarskim problemima i nekoliko vanjskopolitičkih izazova, uključujući krizu s taocima u Iranu, koja je završila smrću osam Amerikanaca. Također, došlo je do značajnog vanjskopolitičkog trijumfa na Bliskom istoku kada je pomogao u postizanju sporazuma između Egipta i Izraela, potpisanog u Camp Davidu u SAD-u 1978. godine.

Na predsjedničkim izborima pobijedio ga je Reagan

Nobelova nagrada
Prije 130 godina Alfred Nobel odlučio što će s bogatstvom: Imao je samo jednu želju

Dvije godine kasnije, nakon velikog uspjeha i potpisanog sporazuma 1978., na predsjedničkim izborima birači su velikom većinom odabrali republikanca Ronalda Reagana, koji je predsjednika prikazao kao slabog vođu koji se ne može nositi s inflacijom i kamatnim stopama na gotovo rekordnim visinama. Carter je tada uvjerljivo izgubio izbore 1980., osvojivši samo šest američkih država plus Washington DC.

Nakon tako teškog poraza, republikanci su Cartera često spominjali kao primjer liberalne nesposobnosti. Kada je Jimmy Carter dobivao svoju Nobelovu nagradu 2002. godine rekao je kako je njozbiljniji i univerzalni problem rastući jaz između najbogatijih i najsiromašnijih ljudi na Zemlji. Inače, prve Nobelove nagrade bile su dodijeljene 10. prosinca 1901. godine, a na isti se datum dodjeljuju i danas, o čemu smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap